Kultura

Film "Rodzina na sprzedaż" w obiektywie polskiego operatora

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 18:06
Wojciech Staroń, wybitny polski operator filmowy, wykonał zdjęcia do wchodzącego właśnie na ekrany kin filmu "Rodzina na sprzedaż". Reżyserem jest Argentyńczyk Diego Lerman, a film opowiada o rodzinnym i społecznym dramacie, dziejącym się w Argentynie.
Audio
  • Film "Rodzina na sprzedaż" to historia oparta na faktach (Kulturalna Jedynka)
Kadr z filmu Rodzina na sprzedaż. Na zdjęciu: Daniel Aroz, Claudio Tolcachi, Brbara Lennie, Yanina vila, Paula Cohen
Kadr z filmu "Rodzina na sprzedaż". Na zdjęciu: Daniel Aráoz, Claudio Tolcachi, Bárbara Lennie, Yanina Ávila, Paula CohenFoto: mat. promocyjne

Film opowiada o pewnej lekarce, która wraz z mężem pragnie adoptować dziecko. Kobieta, która je urodziła, nie zamierza jednak oddawać dziecka do adopcji, ale chce je małżeństwu sprzedać.

Producentka Małgorzata Staroń przyznaje, że fabuła filmu powstała na bazie autentycznych wydarzeń. - Na północy Argentyny, gdzie dzieje się akcja filmu, kobiety bardzo często z różnych względów decydują się na oddanie dziecka, a ponieważ adopcja jest bardzo utrudniona, często dochodzi do sprzedaży - mówi. Opisuje też wypracowane mechanizmy tego procederu.

Film jest koprodukcją polsko-argentyńsko-brazylijsko-francusko-niemiecko-duńską. Choć producentów było aż sześciu, to współpraca przebiegała bezproblemowo. Małgorzata Staroń opowiada, jak przebiegała współpraca między producentami i jaki był wkład ludzi z poszczególnych krajów w powstanie filmu. Przyznała, że wszyscy razem spotkali się dopiero na premierze.

- Ta historia wymagała takiego podejścia, aby kamera nie była mądrzejsza od bohaterów - wyjaśnia autor zdjęć Wojciech Staroń.  Zapewnia, że we wszystkich filmach stara się, aby kamera nie była wszechwiedząca i dawała widzowi szansę, aby śledzić, co się zaraz wydarzy, nie informować, ale odkrywać. Opowiada, jak kręcono niektóre sceny np. tę, w której kamera przenika przez samochodową karoserię. Operator podkreśla, że to już drugi film, jaki kręci z argentyńskim reżyserem. Pierwszy "Pod ochroną" nakręcili w 2014 roku. 

Jaka jest filozofia kręcenia filmów według Wojciecha Staronia? Która scena została dorobiona komputerowo?
Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Małgorzata Staroń (prodeucentka filmowa), Wojciech Staroń (operator)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 21.12

ag

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Nie lada gratka dla fanów Marvela. "Thor: Ragnarok" w kinach. Recenzja

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 12:48
W "Magazynie bardzo filmowym", jak co tydzień, ocenialiśmy premiery kinowe. W tym tygodniu na ekrany wchodzą horrory i filmy grozy, ale jest kilka zupełnie innych propozycji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Najlepszy" Łukasza Palkowskiego w kinach. "To jest amerykański film"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 21:10
W ten weekend mamy osiem premier kinowych. Wśród nich jest polski biograficzny dramat sportowy pt. "Najlepszy".
rozwiń zwiń