Kultura

Rozmowa z aktorką Ireną Jun

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 17:33
Z okazji premiery "Biesów" w reżyserii Natalii Korczakowskiej i zbliżających się pokazach nowego monodramu "Matka Makryna" spotkamy się z aktorką Szajny, jak się kiedyś mówiło, czy aktorką beckettowską, czyli Ireną Jun.
Audio
  • Rozmowa z aktorką Ireną Jun (Kulturalna Jedynka)
Irena Jun
Irena JunFoto: Teatr Polskiego Radia

Co zafascynowało Irenę Jun w "Matce Makrynie" Jacka Dehnela, ale także w poemacie Juliusza Słowackiego. Rozmowa z matką Makryną Mieczysławską?

- Gdy uczyłam w akademii, dla moich studentek wybierałam teksty Słowackiego i wtedy spotkałam się z Makryną po raz pierwszy. Nauczyłam się tego nie wiedząc, że Makryna była oszustką. Tak jak i Słowacki pisząc nie wiedział. Byłam w wielkim kłopocie, kiedy szperając w Bibliotece Narodowej dowiedziałam się tego. To naprawdę mną wstrząsnęło (…). Kiedy spotkałam książkę Jacka Dehnela poświęconą Makrynie, wydało mi się to fantastyczne (…) - powiedziała aktorka.

Aktorka powiedziała, że niełatwo było jej odegrać postać matki Stawrogina w sztuce "Biesy" w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

- Myślę, że wersja Natalii Korczakowskiej jest niezwykle odważna. Gram matkę Stawrogina. Moją postać wymyśliła Natalia. Wydawało mi się, że ona jest zatroskaną matką, a Natalia zobaczyła ją jako taką kobietę twardą, zajętą swoimi interesami, pewnie bardziej interesowną niż myślącą. Trudno było mi sprostać tej wizji - przyznała Irena Jun.  

Józef Szajna czy Antoni Libera? Który bardziej otworzył Irenę Jun na sztukę?

- Myślę, że w moim życiu najważniejszy był Szajna (…). Antek Libera wprowadził mnie do Becketta, który jest dla mnie najważniejszą postacią autorską. Aktor potrzebuje chyba czegoś takiego, jakiejś miary między treścią a formą, która wskazuje mu pewną drogę, której on będzie potem szukał sam - stwierdziła aktorka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Ireną Jun.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska 

Gość: Irena Jun (aktorka)

Data emisji: 5.02.2018

Godzina emisji: 14.35

abi/ag

 

 

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Roma Gąsiorowska: słucham intuicji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 12:01
- Miniony rok był dla mnie bardzo ważny nie tylko ze względu na projekty, w których brałam udział ale także ze względu na niezależność biznesową. Przeszłam bardzo dużą szkołę, wiele projektów zrealizowałam, a niektóre z nich kontynuuję na większą skalę - mówi w "Kulturalnej Jedynce" artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowsze polskie produkcje, które niedawno weszły do kin

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 05:05
W audycji "Kultura przy kawie" rozmawialiśmy z aktorami grającymi w filmach "Podatek od miłości", "Syn Królowej Śniegu", "Plan B" i "Narzeczony na niby": Aleksandrą Domańską, Michaliną Olszańską, Romą Gąsiorowską i Piotrem Adamczykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:00
Pamiętamy go z filmów Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Poszukiwany, poszukiwana", w którym zagrał historyka sztuki ukrywającego się pod przebraniem gosposi Marysi. W audycji wspominamy zmarłego 4 lutego Wojciecha Pokorę, przywołując archiwalne nagrania i współczesne komentarze ludzi, którzy go znali.
rozwiń zwiń