X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jak się rodził nowy polski design? Wystawa w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 10:00
Przyczynili się do tego, że 40 lat temu na warszawskiej ASP powstał Wydział Wzornictwa, ale zrobili też coś znacznie więcej. Wprowadzali w Polsce nowy sposób myślenia o architekturze, środowisku, estetyce. W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą tej trójce wielkich artystów: Jerzemu Sołtanowi, Lechowi Tomaszewskiemu i Andrzejowi Janowi Wróblewskiemu.
Audio
  • Agnieszka Szewczyk o wystawie "Przestrzeń niewysłowiona" w galerii Zachęta (Kulturalna Jedynka)
Budynek Zachęty w Warszawie
Budynek Zachęty w WarszawieFoto: Shutterstock/Stanisław Tokarski

W Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki na wystawie pt. "Przestrzeń niewysłowiona" zobaczyć można prace konceptualne Sołtana z czasu jego pracy w pracowni Le Corbusiera, nagradzane projekty pomników, obiektów (np. "Warszawianki") oraz przedmiotów i maszyn.

- Narracja tej wystawy kończy się w zasadzie przed powstaniem Wydziału Wzornictwa, bo jest ona raczej rodzajem rekonstrukcji potencjału, z którego narodził się ten wydział. Sołtan był pierwszy, który w środowisku warszawskiej akademii, po powrocie z Paryża od Le Corbusiera uczył projektowania. Uznawany jest za pioniera designu, chociaż dążył do powołania wydziału architektury, a nie wzornictwa, bo interesowało go stworzenie konkurencyjnego środowiska wobec architektów politechniki - mówi kuratorka wystawy Agnieszka Szewczyk.

Czym różniło się podejście do architektury i projektowania na Politechnice Warszawskiej i Akademii Sztuk Pięknych? Co oznacza termin "przestrzeń niewysłowiona" ukuty przez Le Corbusiera, architekta, urbanisty, wizjonera, jednego z czołowych przedstawicieli modernizmu? O tym w nagraniu.

Wystawa pt. "Przestrzeń niewysłowiona" czynna będzie do 5 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Agnieszka Szewczyk (kuratorka wystawy "Przestrzeń niewysłowiona")

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 22.33

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Miejska rewolta". 100-lecie buntu polskich artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 20:00
4 listopada 1917 roku miała miejsce pierwsza znacząca wystawa prac polskich artystów awangardowych - w Pałacu Sztuki w Krakowie pokazano niemal sto prac 18 artystów. Do tamtych czasów odwołuje się aktualna wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. "Miejska rewolta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria Wzornictwa. Poszukiwania stylu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 09:00
Od stylu zakopiańskiego i dworkowego przez sztukę użytkową PRL aż po futurystyczne meble XXI wieku. W nowej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie można prześledzić ewolucję polskiego designu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Historii Polski wzbogaciło się o cenną kolekcję

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:20
Do Muzeum Historii Polski trafiło ok. 50 eksponatów, które pokazywane były w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. To m.in. ceramika, artystyczne meble, wyroby ludowe i ręcznie ilustrowane książki. Zbiory są darem Marii Starczewskiej-Lambasy.
rozwiń zwiń