Kultura

52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:49
Muzyka góralska, stroje, zwyczaje, a także tradycyjne potrawy już po raz 52. prezentowane będą na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. 
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w ZakopanemFoto: mat. promocyjne

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to największy organizowany pod Tatrami festiwal związany z kulturą ludową. Rozpocznie się w czwartek, 12 sierpnia. 

- W tym roku na festiwal przyjechały zespoły polskie i europejskie. Wypełniają one właściwie całe miasto, są widoczne na Olczy, na Harendzie, na Krzeptówkach. W sercu miasta, na Dolnej Równi Krupowej, zorganizowana jest wioska festiwalowa, z piękną sceną, z Tatrami w tle - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Staszak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Festiwal potrwa do 20 sierpnia. Zespoły zaprezentują swoje dziedzictwo, tradycje, obrzędy, zwyczaje. - W tym roku takim głównym tematem, wokół którego będziemy się obracać, jest hasło: od snopka do talerza. Będą kulinaria, tradycje i śpiewki związane z pracą w polu. Będziemy chcieli pokazać, jak to wyglądało od momentu, kiedy człowiek zasiał, zasadził, do momentu, kiedy mógł skonsumować plony - wyjaśniła Staszak.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie pokaz Księgi Kulinarnej Górali Świata. - Poprosiliśmy przyjaciół festiwalu i zespoły, które u nas gościły, o przepisy na dania regionalnych kuchni. Udało nam się zebrać kilkadziesiąt takich przepisów. To bardzo ciekawa książka. (...) Zespoły zaprezentują te dania tu, na miejscu. Będzie można zobaczyć, jak powstają i ich skosztować - wskazała dyrektor festiwalu.

Staszak podkreśliła, że sercem i duszą festiwalu są konkursy. - Odbędzie się Konkurs Międzynarodowy o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę, Międzynarodowy Konkurs Kapel Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, wręczone zostaną "Sabałowe Gęśle". To będzie ogromne święto górali - zaznaczyła.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Korzenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem sięgają czasów II Rzeczpospolitej. Jego rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem", wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, i sformułowaną w latach 20. XX wieku przez Władysława Orkana koncepcją, która zakładała zjednoczenie wszystkich grup zamieszkujących polskie Karpaty i stworzenie dla tak pojętego organizmu wspólnego programu rozwoju.

Pierwsze "Święto Gór" odbyło się w Zakopanem w 1935 roku. Do miasta przybyli muzycy, tancerze, twórcy i artyści ludowi z całych polskich Karpat, od Czeremoszu aż po Olzę. Przez tydzień górale żywieccy, sądeccy, beskidzcy, Huculi, Łemkowie, Bojkowie prezentowali dorobek twórczy swych ziem. Już wtedy święto miało charakter konkursu.

Po II wojnie idea góralskiego święta odżyła w zmienionej nieco formie pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Na przestrzeni lat wydarzenie podlegało różnym modyfikacjom. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda, "Złota Ciupaga". Dziś kategorii jest kilka, uwzględniają one różne formy prezentacji folkloru.

Festiwal - w zamyśle organizatorów - ma mobilizować zespoły góralskie do rekonstruowania zapomnianych obrzędów i wprowadzania ich do programów artystycznych. Jest ważnym wydarzeniem dla górali podhalańskich, które pomaga umacniać wspólnotową więź, regionalną tożsamość, przywoływać i wskazywać najbardziej wartościowe elementy kultury.

Przez 50 lat w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich uczestniczyło w blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich. Wydarzenie uatrakcyjnia wiele imprez towarzyszących. Dla miłośników rękodzieła organizatorzy proponują szereg atrakcji podczas Kiermaszu Sztuki Ludowej, dla zwolenników muzyki folkowej oraz inspirowanej muzyką góralską przewidziane są koncerty.

Poza tym w audycji:

- XII Festiwal Królewskie Arkady Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie - w sierpniowe piątki i soboty - między 6 a 28 dniem miesiąca - na 12 występach zaprezentują się twórcy niezależni, poszukujący, proponujący różnorodną sztukę teatralną i muzykę. 

kultura książka kawa 1200 free
"Kulturalna Jedynka" w Programie 1

- "Codzienne formy oporu" - w CSW w Zamku Ujazdowskim - wystawa opowiada o sposobach radzenia sobie w sytuacjach konfliktów zbrojnych czy katastrof ekologicznych, w których przypadku dotychczasowe metody zawiodły,

- "Trzy minuty o teatrze": Ewa Heine o zasypywaniu traumy, czyli o spektaklu w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Data emisji: 8.08.2021 

Godzina emisji: 23.10

kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Artyści zakopiańscy 2021" - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 10:25
To już czwarta edycja autorskiego projektu wystawienniczego, dzięki któremu można poznać dorobek artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym "zakopiańskim" środowisku. Prezentacja ukazuje całe spektrum dyscyplin, postaw i kierunków.
rozwiń zwiń