Kultura

25 lat Klubu Miłośników Żywego Słowa

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 15:00
17 września w Cinema Odeon w Brugg w Szwajcarii odbyła się gala jubileuszowa z okazji 25-lecia Klubu.
Audio

Klub założyła Barbara Ahrens–Młynarska wraz z bratem Wojciechem Młynarskim. To właśnie ten znakomity poeta i autor piosenek prowadzil galę oraz wygłosił laudację.

- Klub powstał w grudniu 1986 roku po likwidacji siedziby Towarzystwa "Dom Polski" w Zurichu, dla którego przez 14 lat Barbara Ahrens-Młynarska organizowała wieczory literackie - wspomina Wojciech Młynarski. Ideę promowania słowa polskiego w najlepszym wykonaniu zostały nastepnie przeniesione na teren Klubu Miłośników Żywego Słowa.

Członkowie Klubu przez pierwszych piętnaście lat spotykali się w Galerii "Zur Hofstatt"  w Oberfricku. Konsekwencją powstania Klubu było powołanie do życia "Małej Sceny" z siedzibą najpierw w Kornhaus Theater w Baden, a od kilku lat w Cinema Odeon w Brugg.

- To miejsce ważne dla Polski i Polonii, ale także dla Szwajcarów, którzy przychodzą tu do Klubu - mówił ambasador Jarosław Starzyk. Zwrócił uwagę, że działacze Klubu to grupa entuzjastów.

Galę uświetniła Irena Santor, która zaśpiewała kilkanaście piosenek. Znakomita piosenkarka zwróciła uwagę na ogromny zapał Barbary Ahrens-Młynarskiej. - Jestem szcześliwa, że mogłam tu przyjechać - powiedziała. 

Zaś Barbara Ahrens-Młynarska była szczęśliwa, że na scenie spotkali się wspaniali artyści: Irena Santor, Czesław Majewski i Wojciech Młynarski. - Wychowali wielką liczbę inteligentów - mówiła założycielka Klubu.

Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Jarosława Starzyka, ambasadora Polski w Szwajcarii i Księstwie Liechtensteinu.

(ag)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni