Kultura

Warszawskie Spotkania Teatralne: święto tuż tuż

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 21:19
- Interesują mnie wyłącznie widzowie, a ci są bardzo różni, lubią spektakle awangardowe i tradycyjne, teatr społecznie zaangażowany i czysto artystyczne eksperymenty. Tą drogą starałem się dobierać repertuar - mówi kurator tegorocznych WST Jacek Rakowiecki.
Audio
  • O 33. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych opowiada Jacek Rakowiecki (Kultura w Jedynce)
Marieta Żukowska. Spektakl Posprzątane wg sztuki amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. Reżyseria i scenografia, opracowanie muzyczne: Mariusz Grzegorzek
Marieta Żukowska. Spektakl "Posprzątane" wg sztuki amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi. Reżyseria i scenografia, opracowanie muzyczne: Mariusz GrzegorzekFoto: mat. promocyjne

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal o długoletniej i bogatej tradycji, który prezentuje najciekawsze spektakle powstałe na polskich scenach w minionym roku. Tegoroczna, 33. już edycja imprezy rozpocznie się 18 kwietnia i potrwa do 1 maja. 

- Mamy tu i "Króla Ryszarda III" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi uznany za najlepszy spektakl Szekspirowski w Polsce, i "Pieśni Leara" Teatru Pieśń Kozła - sensacja ubiegłorocznego Fringe Festival w Edynburgu - wymienia krytyk teatralny i filmowy Jacek Rakowiecki, który dokonał wyboru spektakli.

/

Jedynym przedstawieniem w wykonaniu nie polskiego teatru będzie "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka. - To chyba największy sukces ostatnich lat, dekad, a nie wiem czy nie wszech czasów, polskiej dramaturgii w świecie. W ciągu trzech lat od polskiej premiery ma już dziesięć inscenizacji na całym świecie. Na 33. WST wybrałem węgierską - dodał w rozmowie z Joanną Sławińską.

14 festiwalowych spektakli oglądać będzie można na scenach Teatru Dramatycznego, Teatru Studio oraz Teatru Polskiego w Warszawie. Selekcją przedstawień dla dzieci zajął się Marek Waszkiel, lalkarz, pedagog i znawca teatru dla najmłodszych. Szczegółowe informacje o spektaklach, akredytacjach i biletach można znaleźć na stronie wydarzenia: www.33wst.pl

Festiwal organizuje Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, kierowany przez Tadeusza Słobodzianka, a współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz więcej na temat: Joanna Sławińska TEATR
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni