X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Sztuka w ujęciu anegdotycznym. Te historie zaskoczą wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 04:20
Na tej wystawie nie autorzy są najważniejsi, a o historie, które kryją się za obrazem. "Mikrohistorie" można oglądać w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni.
Audio
  • Zaskakujące historie ukryte w dziełach sztuki (Kultura w Radiowej Jedynce)
Wystawa Mikrohistorie w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku.
Wystawa "Mikrohistorie" w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w warszawskiej Królikarni. Wystawa potrwa do 2 marca 2014 roku.Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Na wystawie "Mikrohistorie" przedstawione są obrazy i dwadzieścia opowieści o obrazach, z kolekcji malarstwa Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Historie te nie odzwierciedlają wyczerpujących badań na temat tych obiektów. Kluczem doboru prac do wystawy "Mikrohistorie" jest… anegdota, intrygująca historia związana z dziełem, przedstawioną postacią czy autorem.
Dlaczego ekspozycja ma taki charakter? – Anegdota i drobne detale, które skrywają obrazy z naszej kolekcji są bardzo ciekawe, choć ukrywamy je na co dzień w magazynach. Chcemy, by publiczność miała do nich dostęp i mogła poruszyć swoją wyobraźnię – mówi Magdalena Nowak, kuratorka wystawy.

fot.
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Na wystawie można oglądać 32 obiekty, które łącznie opowiadają 20 mikrohistorii. Izabela Mościcka, kuratorka wystawy przyznaje, że kluczem doboru dzieł byli autorzy oraz obrazy, które z różnych powodów dotychczas nie były pokazywane. – Od detalu do większej historii, która się przeplata i zawiera w kontekście zbiorów sztuki nowoczesnej – opowiada.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Piotr Jeziorowski, kurator dodaje, że nawet jeśli na wystawie pojawiają się znane i cenione dzieła, to są one pokazane z nieznanej dotychczas strony. – Podkreślamy rzeczy, które dotychczas nie były znane lub zauważane przez krytyków i interpretatorów – tłumaczy.

fot.
Na zdjęciu: Piotr Rypson - Kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej, Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Na wystawie można zobaczyć m.in. elektrometr, który towarzyszy obrazowi Józefa Chmieleńskiego. Na płótnie utrwalona została Maria Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik i Matka Boska Częstochowska z Jezusem w wieku nastoletnim. By dowiedzieć się jaka mikrohistoria kryje się za tym zestawem, warto wybrać się do Królikarni.

Wywiady z gwiazdami - odwiedź kanał Polskiego Radia w serwisie YouTube >>>
Czy Edward Rydz-Śmigły mógł stać się rozpoznawalnym artystą, i jak wtedy wyglądałaby polska historia? Jak to możliwe, by w muzealnym magazynie z obrazu zniknęły uszy osła? Jak to możliwe, że pod jednym płótnem, zakupionym do kolekcji, ukryte było drugie - jeszcze cenniejsze? Jak to się stało, że obraz został… wieszakiem na płaszcze? Na te pytania odpowiadają kuratorzy wystawy "Mikrohistorie". Posłuchaj całej audycji!
Program "Kultura w radiowej Jedynce" poprowadził Michał Montowski.
sm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ratujmy stare neony. Są magiczne i szlachetne

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 15:01
- Projektowali je od podstaw profesjonaliści, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Powstawały z bardzo estetycznym podejściem do kultury reklamy - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Krot z Katowickiego Składu Neonów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal w sztuce: dlaczego tęcza jest przedmiotem sporu?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 04:34
Czy artyście wolno wszystko, a publiczność nie ma prawa się oburzać? Skandal w sztuce pojawia się z wielu powodów i wywołuje przeróżne reakcje. Czy to dobra droga artystycznego rozwoju?
rozwiń zwiń