Kultura

Radiowy Dom Kultury przy molo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 10:53
W tym tygodniu nadajemy znad Zatoki Gdańskiej! Od piątku trwa festiwal Literacki Sopot – z Trójkowym Znakiem Jakości. Ale nie tylko jemu poświęciliśmy to wydanie RDK-u.
Audio
  • Weronika Krzyżanowska o "kryminalnych" grach miejskich w ramach festiwalu Literacki Sopot (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • Łukasz Maroszczyk o sopockiej odsłonie projektu "Back To The Future" – "Czas na przyszłość" argentyńskiej artystki Irene Werling (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • "Muzyczny Przewodnik Trójki" o Czesławie Niemenie (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • Izabela Kaluta z Instytutu Książki o nowych koszulkach z polskimi pisarzami (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • Agnieszka Rasmus-Zgorzelska opowiada o wystawie "Na przykład. Nowy Dom Polski” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
  • Olga Hołownia o spotkaniach z islandzkimi poetami podczas festiwalu Literacki Sopot (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Radiowy Dom Kultury przy molo
Foto: M. Nogaś/ PR

Do wtorku w Sopocie będzie można spotkać pisarzy, poetów, reporterów, a także kupić ich książki. Festiwal to także koncerty i warsztaty dla dzieci. Opowiemy o tym co dzieje się w okolicach Zatoki Sztuki, Państwowej Galerii Sztuki, przy molo i w innych częściach miasta.

Zajrzeliśmy go górnego Sopotu, bo tam trwają przygotowania do dwóch gier miejskich o zabarwieniu… kryminalnym. Można zostać detektywem, rozwiązać zagadki literackie, a przy okazji wysłuchać fragmentów książek w wykonaniu aktorów. Opowiadała o tym Weronika Krzyżanowska.

Odwiedziła nas Olga Hołownia, "nasz człowiek” z Reykjaviku. W ramach Literackiego Sopotu odbędzie się druga odsłona spotkań z islandzkimi poetami, wśród których znalazł się syn byłego prezydenta tego kraju… A Izabela Kaluta z Instytutu Książki przyniosła do studia – a my rozdamy – nowe koszulki z polskimi pisarzami! Po Lemie i Schulzu przyszła pora na Witkacego i Gombrowicza!

Łukasz Maroszczyk zaprosił na sopocką odsłonę projektu "Back To The Future" – "Czas na przyszłość" argentyńskiej artystki Irene Werling. Przypomnijmy, odtwarza ona – po latach – sytuacje uchwycone na zdjęciach – te same osoby, te same stroje, te same miejsca… Wystawę można oglądać w Zatoce Sztuki do 10 września.

Agnieszka Obszańska sprawdziła – "W telefonicznym skrócie" – co dzieje się w innych częściach Polski. Sprawdziliśmy, co dzieje się na Śląsku i w Zakopanem. Byliśmy także w Warszawie, między innymi na wystawie "Na przykład. Nowy Dom Polski” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Naszą przewodniczką była Agnieszka Rasmus Zgorzelska.

Projekt
Projekt Piotra Kuczli (fot: Juliusz Sokołowski/ artmuseum.pl)

A Wojciech Włodarczyk – w cyklu "Muzyczny Przewodnik Trójki", realizowanym wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – opowiadał o Czesławie Niemenie.

 

Przygotowujemy się też powoli na kolejne, katowickie wydanie RDK-u! Nowa Muzyka nadciąga. :)

Adresy przydatne w tym tygodniu:

www.literackisopot.pl

https://www.facebook.com/CzasNaPrzyszlosc

www.instytutksiazki.pl

www.rok.katowice.pl

http://galeria.zakopane.pl

www.zpaf.waw.pl

http://artmuseum.pl/pl/wystawy/na-przyklad-nowy-dom-polski

Do usłyszenia z Sopotu w sobotę 17 sierpnia od godz. 12 do 14.

Agnieszka Obszańska & Michał Nogaś

www.facebook.com/radiowydomkultury

rdk@polskieradio.pl

Zobacz więcej na temat: literatura Sopot
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Literacki Sopot na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 10:10
Od 18 do 22 sierpnia 2012 roku letnia stolica kraju zamieni się w prawdziwy literacki kurort. Do Sopotu zjadą wybitni pisarze, reportażyści, dziennikarze. Zapraszamy do słuchania relacji z festiwalu literatury "Literacki Sopot" na naszej antenie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Międzynarodowy Festiwal "Literacki Sopot"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 15:07
Festiwal literatury "Literacki Sopot" za cel stawia promocję literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. W drugiej edycji festiwalu wiodącym tematem będzie literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał.
rozwiń zwiń