Kultura

Krytycy filmowi: Kamiński ma szanse na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 23:41
Zdaniem krytyków filmowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że Janusz Kamiński zostanie nagrodzony za zdjęcia do filmu "Lincoln" w reżyserii Stevena Spielberga.
Audio
  • Szef działu kulturalnego tygodnika "Polityka" Zdzisław Pietrasik (IAR)
Janusz Kamiński
Janusz KamińskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Polski operator  - jak podkreślają krytycy - ma jednak silną konkurencję. Szef działu kulturalnego tygodnika "Polityka" Zdzisław Pietrasik zwraca uwagę, że Janusz Kamiński będzie musiał zmierzyć się z wybitnymi operatorami. Zdaniem dziennikarza trudno będzie pokonać Claudio Mirandę , który jest autorem zdjęć do "Życia Pi" czy Roberta Richardsona ("Django").

Dziennikarz portalu Filmweb i Czwórki Polskiego Radia Łukasz Muszyński uważa, że sukces Kamińskiego może zależeć od Oscara przyznanego za reżyserię. Janusz Kamiński otrzymywał Oscary wtedy, kiedy wyróżniano Stevena Spielberga . Tak było w przypadku "Listy Schindlera" w 1994 roku oraz "Szeregowca Ryana" pięć lat później.
Janusz Kamiński jest kandydatem do Oscara za zdjęcia do filmu "Lincoln" Stevena Spielberga. Nominowani w tej kategorii są także: Roger Deakins, który kręcił "Skyfall", Claudio Miranda za "Życie Pi", Robert Richardson za "Django" oraz Seamus McGarvey za "Annę Kareninę".
IAR, kk

Zobacz więcej na temat: FILM Oscary 2013
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Oscary 2013 - słuchaj Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 20:50
W nocy z niedzieli na poniedziałek zostaną wręczone Oscary. Od północy do szóstej rano Ryszard Jaźwiński wraz z zaproszonymi gośćmi będzie relacjonował dla Państwa to wydarzenie. A w poniedziałkowy ranek podsumujemy Oscarową galę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscarowa noc w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 15:25
85 ceremonia rozdania Oscarów w Hollywood zacznie się w poniedziałek po 2 w nocy naszego czasu, a zakończy o 6 rano. Nasza audycja potrwa natomiast od północy do 6 rano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary 2013: Adele triumfowała dzięki Bondowi - relacja z gali

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 10:58
Najlepszym filmem ogłoszono "Operację Argo". Statuetkami uhonorowano aktorów: Jennifer Lawrence, Daniela Day-Lewisa, Anne Hathaway i Christopha Waltza. Najlepszą piosenką okazał się hit "Skyfall" z najnowszej części przygód Jamesa Bonda.
rozwiń zwiń