X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Ádám Bodor – więzienie uczyniło go pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:45
– Ádám Bodor stwarza świat, który jest opisem niewoli duszy w świecie przesiąkniętym totalitaryzmem – mówił Piotr Kofta o autorze książki "Ptaki Wierchowiny".
Audio
  • Magdalena Miecznicka i Piotr Kofta o książce Ádáma Bodora "Ptaki Wierchowiny" (Czytelnia/Dwójka)
U dma Bodora Mrquez zderza się z totalitaryzmem, a Kafka z surową pustką górskich dolin - pisał Piotr Kofta o książce Ptaki Wierchowiny
"U Ádáma Bodora Márquez zderza się z totalitaryzmem, a Kafka z surową pustką górskich dolin" - pisał Piotr Kofta o książce "Ptaki Wierchowiny"Foto: José Eugenio Gómez Rodríguez/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Pisarz urodził się w 1936 r. w Siedmiogrodzie. Należał do mniejszości węgierskiej, która zamieszkiwała ten teren po jego przejściu z rąk Węgier w skład Rumunii. W 1952 r. jako 16-latek naraził się komunistycznej władzy, rozrzucając wraz z kolegami ulotki w swoim rodzinnym mieście - Klużu. Na dwa lata trafił za to do najcięższego więzienia tamtych czasów.

­– Bodor podkreśla, że to najważniejsze formacyjne wydarzenie jego życia. Bez niego nie zostałby pisarzem – powiedział Piotr Kofta, zwracając uwagę, że często twórczość pisarza kojarzona jest z nastrojami kafkowskimi, a w opowiadaniach, w których Ádám Bodor się specjalizował, poznajemy specyficzny świat, który w jakimś sensie jest opisem niewoli duszy w świecie przesiąkniętym totalitaryzmem.

Czy ta duszna atmosfera przenika również rzeczywistość zapomnianej osady w Karpatach, gdzie dzieje się akcja "Ptaków Wierchowiny"? O tym w rozmowie na temat książki.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka, Piotr Kofta

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji: "Czytelnia".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Herta Müller głośno mówi, co przeżyła

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:00
– Müller nie wyrzeka się swoich korzeni i korzysta z lokalnej kultury ludowej banackich Niemców. Z jednej strony czuje, że musi oddzielić się od sowieckiej dyktatury, a z drugiej pragnie zmierzyć się z historią winy w swojej rodzinie – mówił w Dwójce o nowej książce Herty Müller "Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek" Piotr Kofta.
rozwiń zwiń