Kultura

Zasłużeni kulturze

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 10:00
Marta Lipińska, Maciej Englert, Marian Kociniak, Leonard Pietraszak, Jerzy Zaleski, Kazimierz Kaczor i Henryk Talar otrzymali Złote i Srebrne Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wręczając wyróżnienia podkreślał, że nagradza grono, które cechuje niezwykła konsekwencja, wierność scenie oraz zawodowy profesjonalizm na najwyższym poziomie. Bogdan Zdrojewski tłumaczył, że medale to podziękowanie za kilkadziesiąt lat pracy z jednej strony twórcom teatralnym jak dyrektorom Teatru Polskiego i Współczesnego: Jerzemu Zaleskiemu i Maciejowi Englertowi, a z drugiej aktorom: Marcie Lipińskiej, Marianowi Kociniakowi, Leonardowi Pietraszakowi, Kazimierzowi Kaczorowi i Henrykowi Talarowi. Minister Zdrojewski podkreślił, że wyróżnienia Gloria Artis są przede wszystkim podziękowaniami od widzów. "Ja jestem tylko pośrednikiem" - zaznaczył minister.

Dyrektor Teatru Współczesnego Maciej Englert wspominał wiele ważnych wydarzeń w 30-letnim zarządzaniu tą sceną jak przeprowadzenie teatru przez stan wojenny czy pamiętne wydarzenie jakim była premiera "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa. Twórca Teatru Polskiego Jerzy Zaleski za najważniejsze swoje osiągnięcie uważa otwarcie drugiej sceny teatru.

Złote Medale Gloria Artis otrzymali aktorzy Marta Lipińska, Marian Kociniak i Leonard Pietraszak; srebrne natomiast - Kazimierz Kaczor i Henryk Talar.

Marta Lipińska szczególnie ciepło wspomina współpracę z Polskim Radiem. Laureatka Wielkiego Splendora - nagrody za wybitne role w Teatrze Polskiego Radia, kochana jest przez słuchaczy za wiele radiowych ról, ale szczególnie za rolę Elizy w słuchowisku "Kocham pana panie Sułku". Marta Lipińska przyznaje, że szczególnie ceni sobie Teatr Polskiego Radia. "Uwielbiam radio i to nie tylko teatr radiowy, ale także uwielbiam czytać powieści w odcinkach. To jest taki wielki sprawdzian dla aktora. Przy pomocy głosu można wyczarować postać nie pomagając sobie ani gestem, ani dekoracją ani wyglądem" - powiedziała Marta Lipińska.

Pracę w "teatrze wyobraźni" ceni sobie także Henryk Talar. Aktor w 2009 roku otrzymał Złoty Mikrofon "za wybitne kreacje stworzone w Teatrze Polskiego Radia, które pozwalają wierzyć w ludzi i sens życia". "Teatr radiowy i w ogóle radio jest tym jedynym miejscem, gdzie od razu słychać, czy ktoś się nadaje do tej pracy czy nie" - powiedział Henryk Talar.

Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Znane reportażystki PR odbiorą medale Gloria Artis

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 07:33
Irena Piłatowska i Anna Sekudewicz - jedne z najbardziej utytułowanych reportażystek Polskiego Radia - odbiorą medale Gloria Artis przyznawane przez ministra kultury.
rozwiń zwiń