Kultura

Oscary 2019: Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Rami Malek

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 05:00
Aktorem wyróżnionym przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej nagrodą dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego" został Rami Malek. 
Kadr z filmu Bohemian Rhapsody
Kadr z filmu "Bohemian Rhapsody"Foto: twentieth century fox film corporation/mat. prasowe

To pierwsza nominacja i pierwsza nagroda Akademii w kategorii "Najlepszy aktor pierwszoplanowy" dla Ramiego Maleka. O statuetkę Oscara za pierwszoplanową rolę męską ubiegali się również  Christian Bale za rolę w filmie "Vice", Bradley Cooper za "Narodziny gwiazdy", Willem Dafoe za "At Eternity's Gate", oraz Viggo Mortensen za kreację w filmie "Green Book".

W "Bohemian Rhapsody" zobaczymy aktora wcielającego się w rolę Freddiego Mercury'ego - lidera zespołu Queen. Film opowiada o losach zespołu od momentu założenia, rozpadu i solowej kariery Mercury'ego po legendarny koncert Live Aid, podczas którego muzycy znów spotkali się na scenie. Aktor jest znany z ról w takich filmach, jak "Mr. Robot", "Oldboy", czy "Need for Speed".

Biografia zespołu Queen stała się hitem kasowym na całym świecie. Obraz zdobył wiele przychylnych recenzji krytyków, którzy podkreślali, że to Malek był jego najmocniejszym punktem. Aktor zdobył wygraną dla najlepszego aktora drmatycznego na Złotych Globach, nominacje do BAFTA, Emmy, Critics Choice i statuetkę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG). 24 lutego Amerykańska Akademia Wiedzy i Sztuki Filmowej nagordziła go również statuetką dla "Najlepszego aktora pierwszoplanowego".

Pełna lista zwycięzców znajduje się na stronie serwisu oscarowego Portalu Polskiego Radia OSCARY 2019.


Zobacz więcej na temat: Oscary 2019
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Siadają na miejscu Gagi, kiedy ona idzie do toalety. Kim są wypełniacze miejsc?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 15:26
Za pieniądze można kupić wszystko? Na pewno nie bilety na galę rozdania Oscarów. Jak wziąć udział w uroczystości, nie będąc wśród nominowanych lub nie umawiając się z Bradem Pittem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ida Kamińska była o włos od zdobycia Oscara. Przegrała z Elizabeth Taylor

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:49
W 1967 roku polska aktorka Ida Kamińska miała szanse na otrzymanie najważniejszej nagrody filmowej. Wyścig o złotą statuetkę przegrała z Elizabeth Taylor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film "First reformed” nominowany do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 11:32
"Pierwszy reformowany" Paula Schradera zabiera widza w pełną egzystencjalnych przemyśleń podróż. - Film poświęcony jest kwestiom duchowym i traktuje tą kwestię bardzo poważnie. Wyjątkowo się z niego ucieszyłem, bo jest to unikalny głos Paula Schradera na tle kina światowego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Oleszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń