Kultura

Twórcy "Panaceum" odrobili lekcje z psychologii

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 14:50
- Bohaterka filmu "Panaceum” Stevena Soderbergha, w życiu realnym mogłaby być zdiagnozowana przez psychologów jako osoba z "obserwacyjną samokontrolą", która umiejętnie obserwuje otoczenie i w związku z tym odpowiednio się zachowuje - mówi Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholog.
Audio
  • Twórcy "Panaceum" odrobili lekcje z psychologii (Fajny Film/Trójka)
Twórcy Panaceum odrobili lekcje z psychologii
Foto: materiały promocyjne

- Dla mnie "Panaceum" to film o władzy w relacji, o manipulowaniu, o próbie ułożenia sobie relacji według własnych potrzeb, wyłącznie własnych potrzeb - podkreśla Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie.

Bohaterka filmu Emily (w tej roli Rooney Mara) ma w życiu wszystko. Jest młoda, piękna, ma kochającego i zamożnego męża. Jednak gdy ukochany trafia do więzienia za przestępstwa finansowe, jej wymarzone życie rozsypuje się. Emily źle znosi nową sytuację. Jej psychika nie wytrzymuje napięcia. Z kryzysu usiłuje wyciągnąć ją dr Banks. Zaproponowana przez niego eksperymentalna terapia wydaje się przynosić znakomite rezultaty. Jednak …

- Wywołuje nieoczekiwane skutki - podkreśla psycholog w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. - Bohaterka pokazuje, że ludzie czasami uciekają się do takich zachowań, takich sposobów działania, które pozwalają realizować własne cele - opowiada wrażenia po obejrzeniu filmu Dorota Wiśniewska-Juszczak i dodaje, że "Panaceum" to film bardzo mocno oparty na psychologii. - Reżyser dobrze odrobił pracę domową - chwali psycholog.

"Panaceum" Stevena Soderbergha wejdzie do polskich kin 19 kwietnia. Pierwsze recenzje po pokazie filmu w Berlinie były bardzo entuzjastyczne.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

 

 

Zobacz więcej na temat: FILM Katarzyna Borowiecka
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Moja ulica" - prawdziwa historia warta kilku wersji

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:50
Marcin Latałło, reżyser pełnometrażowego filmu dokumentalnego "Moja ulica" miał szansę na nakręcenie tego samego filmu nie tylko raz. - To Kieślowski we mnie zaszczepił chęć robienia jednego filmu w kilku wersjach - mówi Latałło w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wspaniała" to kobieta, która jak wszystkie marzy o jednym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 11:30
- "Wspaniała" jest powrotem do komedii romantycznych w starym stylu. Piękna moda, stylizacja wnętrz, samochody tworzą niesamowity klimat lat pięćdziesiątych XX wieku - mówi Małgorzata Kostro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Krucz: nie mogłem nie zostać aktorem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 14:30
Krucz od zawsze chciał wykonywać zawód, który wykonuje. – Wiedziałem, co będę robił, już od dziecka – zdradza w Czwórce. – Moi rodzice są aktorami, jako chłopiec oglądałem mamę w Teatrze Komedia, w spektaklu "Muminki". To odbiło się na mnie, nie miałem innych perspektyw…
rozwiń zwiń