Kultura

Absolutnie literacki Kraków

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 16:10
Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada i Targi Książki w Krakowie. Miniony tydzień to wielkie święto literatury polskiej i zagranicznej.
Audio

- Czternaście lat temu najwięksi optymiści mówili, że będzie sukces, jeśli zgromadzimy 50-60 wydawców. Na pierwszej edycji było 120, dziś 480 – powiedziała Grażyna Grabowska, prezes firmy Targi w Krakowie Sp. z o.o., która zorganizowała 14. Targi Książki w Krakowie.

Organizatorzy przyznają, że ich ambicją było, by Targi stały się świętem, fiestą odbywającą się w całym mieście. – Są spotkania nie tylko z autorami, ale też ilustratorami czy bohaterami książek – wymieniła.

Jest to także wspaniała okazja do nabycia nowości. - Kupowanie książek jest naturalną reakcją na to, co dzieje się na Targach - powiedział wydawca i felietonista Wojciech Bonowicz. Nazywanie Targów kiermaszem w żaden sposób nie obniża wartości imprezy. – Na te cztery dni nasza hala staje się ogromną księgarnią – dodała Grabowska.

Na terenie Targów funkcjonował także Salon Nowych Mediów, czyli miejsce spotkania z przedstawicielami najważniejszych polskich firm z szeroko rozumianego rynku publikacji cyfrowych. Goście "Magazynu Bardzo Kulturalnego” nie obawiają się, że książka elektroniczna wyprze z rynku tradycyjną, papierową. – Przepowiada się śmierć książki już jakiś czas, ale ja nie bardzo w to wierzę - wyjaśnił Bonowicz. Jego zdaniem zmienia się sposób czytania, bo dla młodzieży, bardziej naturalnym staje się środowisko komputerowe, elektroniczne. Ale decydujące będzie to, co stanie się w edukacji, czy ze szkół znikną książki papierowe.  

Równocześnie z Targami Książki odbywał się w Krakowie 2. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada. – Taka była idea organizatorów Festiwalu Conrada, aby te dwie imprezy się nawzajem wspierały, aby autorzy przyjeżdżający do Krakowa uczestniczyli jednocześnie w jednym i drugim wydarzeniu – wyjaśniła prezes Grabowska.

Jedną z takich gwiazd obydwu imprez jest Herta Müller, niemiecka pisarka rumuńskiego pochodzenia, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Na spotkaniu z czytelnikami opowiadała o pracy nad najnowszą książką pt. "Huśtawka oddechu”, która w czerwcu ukazała się w Polsce oraz o bliskiej relacji z rumuńskim pisarzem i poetą - Oskarem Pastiorem.

– Uważam, że ta powieść otwiera twórczość Herty Müller na szerszy krąg czytelników – powiedział Bonowicz. Pisarka zawsze dotyka bolesnych prawd historycznych: totalitaryzmu, obozów pracy i współpracy ze służbami specjalnymi Rumunii, a dodatkowo jest trudna językowo. Natomiast najnowsza książka – oparta na rozmowach z osobami deportowanymi – jest łatwiejsza w odbiorze.

Herta Müller, w ramach krakowskich Targów Książki, rozpoczęła akcję "Napisz książkę z noblistką”. Pisarka stworzyła pierwszy akapit zupełnie nowej książki, ciąg dalszy dopisywać mogli goście i czytelnicy, a ostatnie zdanie zostanie zapisane w ostatnim dniu Targów. – Sama jestem ciekawa, co z tego wyjdzie i czy te wszystkie wpisy będą się układały sensowny i ciekawy wątek – zastanawiała się Grażyna Grabowska. Dzieło, które powstanie zostanie przekazane na aukcję Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

W trakcie Targów zaprezentowanych zostało wiele książek bliskich Trójce. "Instytut" Jakuba Żulczyka czyta na naszej antenie Maria Peszek, „Zaginione królestwa” Normana Daviesa stały się podstawą do spotkania z historykiem w „Klubie Trójki”, a najnowszą książkę Roberta Makłowicza „Cafe Museum” będziemy prezentowali w przedpołudniowym paśmie niebawem.


Dlaczego Iwona Zając jest idealna, czy Wisława Szymborska przekona się do czytników książek elektronicznych oraz co łączyło Paula Celana i Ingeborg Bachmann? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.


Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć „Absolutnie literacki Kraków” w boksie „Posłuchaj”.

 

Audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" można słuchać w każdą niedzielę od 14.00. Zaprasza Barbara Marcinik.

 

(asz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

O Josephie Conradzie znowu będzie głośno w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 15:00
Znamy już pełny program 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który odbędzie się w Krakowie w dniach 2-7 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głód, zimno i strach wg Herty Müller

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 15:00
W kolejnym "Tygodniku literackim" Iwona Smolka oraz jej goście – Piotr Matywiecki i Leszek Szaruga – rozmawiali o książce Herty Müller "Huśtawka oddechu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trójka na Festiwalu im. Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 08:15
Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada trwa w tym roku od 2 do 7 listopada. Zapraszamy do słuchania relacji z tego wydarzenia na antenie Trójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka uczta w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 16:30
Wystartował Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napisz książkę wartą Nobla

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 10:54
Noblistka Herta Müller i uczestnicy Krakowskich Targów Książki stworzą wspólną powieść.
rozwiń zwiń