X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Ciuciubabka

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2007 14:23
Według słownika języka polskiego „ciuciubabka” posiada dwa podstawowe znaczenia.
Audio

Bo też Malukow-Danecki (urodzony w Poznaniu; mieszkał w Niemczech, Szwecji, USA i we Włoszech; obecnie w Lipsku – reprezentant „nowej fali” literaturopiśmiennej emigracji) bawi się z czytelnikiem w „ślepą babkę”. Zawiązuje nam oczy i każe brnąć przez kolejne stronice opowieści, której głównym bohaterem jest Alex Posen, redaktor działu poezji „Straganu Literackiego” (!). Równie istotna jest literacka nagroda Gryfa i związane z nią sto tysięcy złotych – tegoroczna jej edycja przyznana zostaje Fredowi Bero, poecie. Wiemy o nim tylko tyle, że mieszka w Waszyngtonie i stamtąd każdego roku śle swoje wiersze do redakcji, jakżeby inaczej, wspomnianego przed momentem „Straganu”. Członkowie redakcji liczą na pierwsze w swoim życiu porządne pieniądze, a zarazem sytuacja, w której się znaleźli jest nie do pozazdroszczenia.

Drugie, przenośne znaczenie „ciuciubabki” („sytuacja, w której jest się zmuszonym do działania nie dysponując potrzebnymi informacjami”) to doskonały obraz sytuacji czytelnika tej powieści. No bo niby wszystko jest w porządku – momentami aż nazbyt wartka fabuła, są bohaterowie, czyta się to stosunkowo szybko i bezboleśnie, autor snuje swą wcale interesującą opowieść, sprzedaje mu kolejne barwne, niestworzone historie i retrospekcje, wymyśla coraz bardziej irracjonalne nazwiska dla swoich bohaterów, zabawia (nierzadko jednak jest to humor mocno dyskusyjny i wątpliwej jakości).

Niestety, autor miesza ze sobą kilka wątków, opowiada historie zupełnie zbędne (pomijając już ich rozbuchaną, szaleńczą fikcyjność i nieprawdopodobieństwo), które nie wnoszą niczego nowego ani wartościowego do (w zamierzeniu) wartkiej fabuły. W pewnym momencie zatrzymuje pędzącą  fabularną machinę, by rozpocząć nie wiadomo po co i dla kogo na poły psychopatologiczną opowieść „z życia pewnej rodziny”. Zakończenie fabuły natomiast, mimo że teoretycznie powinno zaskakiwać, pozostawia wiele do życzenia (trawestując słownik: zmusza się czytelnika do lektury nie tłumacząc mu praktycznie niczego – kolejne wydarzenia następują po sobie bez jakiejkolwiek przyczyny i racjonalnego wyjaśnienia; po prostu dzieją się, a ty, czytelniku, już sobie myśl, co tam chcesz).

Lektura Ciuciubabki nie zaszkodzi czytelnikowi – za to z pewnością uzmysłowi mu, że można by to wszystko „zrobić nieco lepiej”. Bo naprawdę można było. Szkoda.

Grzegorz Wysocki

Jakub Malukow-Danecki, Ciuciubabka, Prószyński i S-ka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sfilmować Jane

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 12:05
Ostatnie 15 lat przyniosło niespotykany dotąd wzrost zainteresowania twórczością Jane Austen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z powrotem do uszatej sowy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2007 11:33
Nieprzypadkowo twórczość Bodora często porównuje się z dokonaniami Franza Kafki. Rzeczywistość równie groteskowa lecz jakby smutniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy czytają coraz mniej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2009 10:04
W 2008 roku tylko 38 procent Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę drukowaną. To wyniki badań Biblioteki Narodowej i OBOP.
rozwiń zwiń