X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Uśmiech Pol Pota

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 13:08
Ukazała się książka-reportaż o Czerwonych Khmerach. To dramatyczna opowieść o tym, jak zagłodzono i wymordowano 1,7 miliona ludzi.
Audio

Uśmiech Pol Pota (o pewnej szwedzkiej podróży przez Kambodżę Czerwonych Khmerów)” to świadectwo zbrodni napisane przez szwedzkiego dziennikarza Petera Fröberga Idlinga. W 1975 roku, po pięciu latach bezmyślnych rządów wojskowej kliki generała Lon Nola, władzę w Kambodży zdobywają Czerwoni Khmerzy. Mają ogromne poparcie ludu i lewicujących środowisk europejskich. Zniszczony amerykańskimi nalotami i wojną domową kraj przedzierzga się w Demokratyczną Kampuczę, w której hasła chłopskiej rewolucji mają zbudować nową, lepszą przyszłość.


Punktem wyjścia do napisania  tej książki było odkrycie niechlubnej karty z przeszłości. W 1978 roku  4-osobowa grupa szwedzkich entuzjastów Pol Pota wybrała się do Demokratycznej Kampuczy. Na miejscu zdawali się w ogóle nie zauważać dziejącego się wokół nich ludobójstwa. Po powrocie do ojczyzny opisali, jak pięknie żyje się w Kambodży pod rządami Czerwonych Khmerów. Fröberg Idling pyta, w jaki sposób udało się Khmerom zamydlić oczy szwedzkiej delegacji. Dlaczego w sprawozdaniach, na zdjęciach i w filmie nie widać zagłodzonych i zastraszonych ludzi, o których mówili uciekinierzy?

Peter Fröberg Idling fantastycznie opowiada historię Kambodży, tłumaczy jak doszło do powstania Czerwonych Khmerów. Autor w krótkich zdaniach opisuje nienawiść i szaleństwo, wyjaśnia  jak w głowie Saloth Sara (później Pol Pota), dobrze zapowiadającego  się kambodżańskiego studenta , mieszkającego w Paryżu, narodził się plan unicestwienia milionów swoich rodaków. Odpowiedzi szuka zarówno w dokumentach, jak i w rozmowach ze świadkami terroru Czerwonych Khmerów. Z relacji tych buduje literacki reportaż przejmujący do szpiku kości.

Dla wielu z nas  takie wyrażenia jak „pola śmierci”,  „Czerwoni Khmerzy” są jedynie  krótkimi notkami  w encyklopedii . Z tej książki można dowiedzieć się,  jak tragiczne były losy Kambodży, jak wyglądało życie w tej  obłąkańczej utopii,  najkrwawszej dyktaturze  XX wieku. „Uśmiech Pol Pota” jest znakomicie napisana, świetnie przetłumaczona. W pamięci zostaję  bardzo krótkie, trafne zdania. Jedną z części książki stanowią hasła,  które głosili Czerwoni Khmerzy .
„Uśmiech Pol Pota” został wydany  przez Wydawnictwo Czarne. Przekładu z języka szwedzkiego dokonał Mariusz Kalinowski. Książka posiada Trójkowy Znak Jakości.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni