X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Filozof jako pisarz

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 13:41
Skarga, Tischner i Kołakowski, czyli o spotkaniu filozofii i literatury.
Audio

Zapraszamy do wysłuchania audycji o związkach filozofii i literatury. Michał Nowak rozmawiał z Maciejem Michalskim – literaturoznawcą, autorem nowo wydanego studium o twórczości trzech wielkich polskich filozofów 2. poł. XX w.: Barbary Skargi, Leszka Kołakowskiego i Józefa Tischnera. Książka Filozof jako pisarz. Kołakowski – Skarga – Tischner skupia się na literaturoznawczym aspekcie tekstów filozoficznych.

Maciej Michalski mówił o przyczynach, dla których obrał taki międzyrodzajowy kierunek badań, jak i tych właśnie filozofów. Zwracał uwagę na, niesłuszne jego zdaniem i uwarunkowane historycznie, próby deprecjacji twórczości filozoficznej uznanej jednocześnie za literacką. Dwa wymiary tego typu tekstów – filozoficzny i literacki – są często tak bowiem ściśle ze sobą splecione, że nie sposób ich rozdzielić.

Gość Michała Nowaka wyjaśniał, dlaczego tak ważny dla niego – a pomijany w filozofii akademickiej – był podmiotowy aspekt twórczości omawianych filozofów, przedstawiane w tych tekstach (w różny sposób, w różnym stopniu) doświadczenie. Doświadczenie zresztą, jak zasugerował prowadzący audycję, które może być kategorią łączącą filozofię i literaturę.

Maciej Michalski podkreślał również, że różnica między tymi dwoma rodzajami pisarstwa – filozoficznym i literackim – jest raczej różnicą stopnia, a nie jakości: te dwie formy spotykają się często, ubogacając każdą ze stron.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Alfabet filozofów: ksiądz Józef Tischner

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 13:58
15 kwietnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakładka literacka: "Ślad i obecność" - wspomnienia o prof. Barbarze Skardze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 15:54
11 października 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2010 23:30
Rękopisy, maszynopisy, pierwodruki prasowe oraz materiały audiowizualne, jednego z największych filozofów współczesnych, wzbogaciły zbiory Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń