Kultura

Warto zobaczyć wARTo

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2008 13:36
Na terenie praskiej Wytwórni Wódek „Koneser” odbył się cykl warsztatów wARTo, organizowany przez Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP oraz Galerię 2b. Dziś o 19 efekty tych warsztatów będziemy mogli poznać w warszawskiej galerii ZOYA.

Każdy jest artystą” – twierdził za Novalisem Beuys, i te słowa stały się również mottem zorganizowanych zajęć. Dzieci ze szkół podstawowych, młodzi ludzie i całkiem dorośli pracowali wraz z uznanymi artystami tworząc wspólnie w rozmaitych technikach.

Teren i wnętrza Fabryki Wódek „Koneser” dał możliwość spojrzenia na stare i nowe, przypomnienia o rzeczach i miejscach, zapropononia ich twórczego wykorzystania. Fabryka, jak piszą organizatorzy warsztatów, to miejsce otwarte na dialog, eksperyment i udział społeczny. Uczestnicy warsztatów, pod okiem i z pomocą artystów poznawali przestrzenie fabryki, uczyli się posługiwania różnymi technikami multimedialnymi, wszystkiemu towarzyszył „recycling”.

Warsztaty fotografii otworkowej „Akademia pstryk” prowadziła Marta Kotlarska, absolwentka wydziału fotografii na poznańskiej ASP i Katedry Etnografii i Antropologii Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęciom tym towarzyszyło hasło: „Żeby coś zdziałać, potrzeba niewiele. Czasem wystarczy karton po butach, aluminiowa tacka i odrobina fantazji. Potem wystarczy już tylko zacząć.”

Michał Brzeziński, artysta i teoretyk wideo, podjął się poprowadzenia warsztatów video-artu „Recykling wideo”.

„Studio dźwięków niemożliwych” zaaranżował Tadeusz Sudnik, założyciel Studia Dźwięków Niemożliwych. Tworzy multimedialne spektakle i jam sessions. Przez kilkanaście lat pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Jednocześnie koncertował po całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami np. zespołem Freelectronic Tomasza Stańko. Wiele lat współpracował z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej.

„Złomowisko” czyli warsztaty z instalacji multimedialnych były domeną Jana Pieniążka, fotografa, elektroakustyka, artysty multimedialnego, członka teatru „Akademia Ruchu”. W trakcie warsztatów uczestnicy mogli przynieść (a także znaleźć) popsute urządzenia, zabawki itp. i stworzyć z nich obiekty artystyczne.

Próby ujawnienia złożonych relacji łączących ludzi z miejscem, w którym przebywają podjął się Jacek Bąkowski, artysta multimedialny, fotograf, autor działań w przestrzeni miejskiej, pedagog. Efektem warsztatów „Duch miejsca” są fotografie, prace przestrzenne i mandale.

Uczestnicy warsztatów mogli stworzyć także „Nowe legendy miejskie” na warsztatach filmowych prowadzonych przez Joannę Pawluśkiewicz i Moma Film.

 Klara Kopcińska i Józef Zuk Piwkowski, artyści multimedialni, filmowcy, animatorzy kultury, założyciele Galerii 2b i “tytułu roboczego” poprowadzili „Spojrzeć na świat inaczej”. Klara Kopcińska podczas zajęć „performance i artystyczna ingerencja w przestrzeń” zachęcała uczestników do projektowania działań artystycznych w przestrzeni miejskiej.

Na wystawie w galerii Zoya  zobaczymy efekty tych spotkań: zdjęcia, szablony, obiekty i projekcje. 

Partnerzy projektu: Galeria Klimy Bocheńskiej, Lato Konesera 2008, Galeria Zoya
Sfinansowano ze środków Urzędu m. st. Warszawa

Wernisaż odbędzie się 29 grudnia (poniedziałek), godzina 19:00 Wystawę można będzie oglądać do 13 stycznia 2009.

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea otwierają swoje drzwi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 11:57
Ponad dwadzieścia krakowskich instytucji uczestniczy w organizowanym po raz piąty Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Muzea swoim dobrodziejom".
rozwiń zwiń