Kultura

Warsztat "Pod Kozami"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2009 10:36
W Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wielofunkcyjna Sala Edukacyjna „Pod Kozami”. Uroczystość otwarcie rozpocznie się dziś o 12.00 w Gmachu Głównym.

Wielofunkcyjna Sala Edukacyjna będzie miejscem szczególnym w przestrzeni muzealnej, została zaprojektowana jako miejsce twórczych spotkań uczestników działań organizowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie. Będzie to miejsce na dyskusje, projekcje, warsztaty, które do tej pory odbywały się w salach ekspozycyjnych,  które często nie pozwalały, szczególnie dzieciom, na większą ekspresję w działaniu.

Sala daje olbrzymie możliwości ekspresji, pozwala na prowadzenie kreatywnych, interdyscyplinarnych zajęć w oddaleniu od muzealnych eksponatów, ale cały czas w przestrzeni muzeum, blisko sztuki.

Salę zaprojektowała dwójka młodych architektów: Agata Jasińska-Malec i Tomasz Malec. W pomieszczeniu znaleźli oni miejsce dla nowoczesnych multimediów:  ekranu z projektorem multimedialnym, tablicy interaktywnej, specjalnych ekranów montowanych w podłodze na czas wystaw.  Jolanta Gumula  – z sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie ma nadzieję, że w działania w Sali „Pod Kozami” włączą się studenci krakowskiej ASP.

 

Nazwę sala edukacyjna zawdzięcza deskom zabytkowego, renesansowego (ok. 1520) stropu  z nieistniejącego dziś drewnianego kościoła parafialnego w Kozach koło Bielska-Białej. Przed laty, prowizorycznie, zamontowano je pod sufitem jednej z parterowych sal Gmachu Głównego. Strop ten dawno już został zdemontowany – obecnie można go oglądać w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka – ale przyzwyczajenie do nazwy „Pod Kozami” pozostało.


Dziś o 12.00 rozpocznie się uroczyste otwarcie sali z udziałem gości honorowych i dzieci. A pół godziny później rozpoczną się już pierwsze warsztaty.

12.30–14.00 Multimedialny warsztat edukacyjny dla dzieci w Wielofunkcyjnej Sali Edukacyjnej

Zajęcia z dziećmi zostaną poprowadzone przy użyciu interaktywnej tablicy, pozwalającej na prezentację informacji w ciekawy, angażujący sposób. Umożliwi to aktywny udział dzieci w przekazywaniu wiedzy poprzez bezpośrednią ingerencję w prezentowane w czasie warsztatu informacje. Dzieci będą poznawać przestrzeń Wielofunkcyjnej Sali Edukacyjnej i w przestrzeni tej będą rozwiązywać zadania, uczestniczyć w zabawach rozwijających kreatywność. Zajęcia pozwolą również w ciekawy sposób przybliżyć dzieciom niektóre dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–6 lat, konieczna rezerwacja miejsc.

12.30–14.00 i 14.30–16.00 Korowód taneczny w przestrzeni Muzeum

Zajęcia taneczne odbędą się w Galeriach Muzeum, a charakter i ekspresja tańca będzie zmieniać się wraz z kolejnymi dziełami sztuki, wśród których korowód będzie prowadzony. Dzieci – w rytm różnorodnej muzyki oraz dzięki nowoczesnym technikom tanecznym i improwizacji – będą mogły rozwijać swoje relacje z rówieśnikami, kreatywność, a także będą wchodziły w kontakt z dziełami sztuki. Zapraszamy wszystkich do tańca!

14.15–15.15 Warsztat charakteryzacji teatralnej

Zajęcia prowadzone przez aktorów Teatru Figur skierowane są do najmłodszych (dzieci w wieku 5– 10 lat) i pozwolą poprzez doskonałą zabawę rozwijać kreatywność dzieci. Podczas zajęć będzie można nauczyć się, jak ucharakteryzować twarz farbami do skóry, jak przeistoczyć się w bajkową postać.

Warsztaty będą odbywać się w grupie do 15 osób, konieczna rezerwacja miejsc.

14.30–15.30 Warsztat technik aktorskich

Warsztat prowadzony przez aktorów Teatru Figur to zajęcia, podczas których starsze dzieci (w wieku 10–15 lat) poznają różne techniki aktorskie, będą odgrywać rozmaite role, poznają techniki ćwiczenia dykcji oraz będą uczyć się, jak pokonać tremę.
Warsztaty będą odbywać się w grupie do 15 osób, konieczna rezerwacja miejsc.

W przerwach pomiędzy warsztatami dzieci będą mogły podziwiać niepękające bańki mydlane i same spróbować sił w stworzeniu największych i najciekawszych w kształcie baniek przed Gmachem Głównym Muzeum. W Wielofunkcyjnej Sali Edukacyjnej prezentowane będą wybrane filmy animowane dla dzieci, stworzone przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W ciągu całego dnia organizowane będą dla dzieci zajęcia plastyczne przy Szafie Pełnej Sztuki oraz działania z użyciem najnowszych zabawek edukacyjnych wykonanych dla Muzeum.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kraków w Sankt Petersburgu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2009 11:45
W rosyjskim Sankt Petersburgu rozpoczynają się dziś Dni Krakowa. Towarzyszyć im będzie prezentacja ekonomicznego i turystycznego potencjału Krakowa oraz bogata oferta kulturalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykańskie grafiki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 07:17
17 września w Kamienicy Szołayskich w Krakowie zostanie otwarta wystawa grafik ze zbiorów Muzeum Polskiego w Ameryce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzea otwierają swoje drzwi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 11:57
Ponad dwadzieścia krakowskich instytucji uczestniczy w organizowanym po raz piąty Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Muzea swoim dobrodziejom".
rozwiń zwiń