Kultura

Budynków życie po życiu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 14:59
W warszawskiej Zachęcie można oglądać nową odsłonę wystawy, która zdobyła Złote Lwy podczas 11. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.

Do niedawna wystawa „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/ Hotel Polonia. Budynków życie po życiu” była prezentowana w pawilonie polskim podczas 11. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji. Teraz można ją oglądać w warszawskiej Galerii Zachęta. Podobnie jak w Wenecji, również i w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem.
 
Bardzo ciekawy projekt kuratorów Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia to wystawa zdjęć Nicolasa Grospierre'a i fotomontaży Kobasa Laksy, które są przewrotną prezentacją 6 ważnych budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach:

Metropolitan – biurowiec w Warszawie, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Marina Mokotów – warszawskie osiedle strzeżone, Rondo 1 – biurowiec w centrum Warszawy, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu i Terminal 2 - Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kuratorzy i artyści zastanawiają się, co stanie się z tymi budowlami, gdy zaniknie przypisana im funkcja, gdy diametralnie zmienią się stosunki społeczne czy ekonomiczne? Obiekty te, dziś ważne i prestiżowe, zaprezentowane zostały 'przed' i 'po' wielkiej zmianie. Przed - na uroczystych, nastrojowych zdjęciach Nicolasa Grospierre'a. Po - w hipotetycznej przyszłości, na surrealistycznych fotomontażach Kobasa Laksy.

Prace skłaniają do zadania sobie ważnych pytań o naszą przyszłość. Jakie nowe przeznaczenie zyska na przykład Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, gdy książki zostaną zdigitalizowane? Co z terminalem lotniczym, gdy pod wpływem wzrostu cen ropy latanie znów stanie się luksusem? Co stanie się z sanktuarium w Licheniu, gdy nawet Polacy przestaną chodzić do kościoła? Odpowiedzi są bardzo zaskakujące, ale i niezwykle trafne. Bardzo dosadnie pokazują, w którą stronę zmierza nasze społeczeństwo i jak mrocznie kształtuje się nasza przyszłość.

Prace artystów w ciekawy i ironiczny sposób ukazują cechy współczesnego społeczeństwa, które zmierza coraz szybciej i nie oglądając się już na żadne sacrum w stronę komercjalizacji.

Co ciekawe, wizje artystów wcale nie wybiegają w bardzo daleką przyszłość, a pierwsze symptomy takiego trendu komercjalizacji wszystkiego są już widoczne we współczesnym świecie. Pytanie tylko, jak szybko dojdzie on i do nas.

-Intencją projektu jest pobudzenie dyskusji nad trwałością i nietrwałością architektury; ukazanie budynków jako dekoracji do możliwych scenariuszy społecznych, politycznych, gospodarczych; zakwestionowanie pretensji do trwałości, które architektura wciąż rozpaczliwie sobie rości; spuszczenie powietrza z budowli udających trwałe. Architecture beyond building zaczyna się w momencie oddania budynku do użytku. Odtąd architekturą jest także to, co robią z budynkiem ludzie i czas – tak mówią o wystawie jej kuratorzy. I dodają: - Czas podjąć próbę zobaczenia przyszłości architektury poza budynkami, jakie znamy - beyond building. Spróbujmy sobie wyobrazić, że budynek jest tylko opakowaniem, które niekoniecznie musi korespondować z zawartością, jak puszka po kawie, w której trzymamy drobiazgi, czy karton po butach wiodący drugie, może nawet ciekawsze, życie, jako pudło na zdjęcia.

Kolejne wcielenia budynków można oglądać w Galerii Zachęta do 25 stycznia 2009.

Justyna Czarnecka

 

'' fot. Justyna Czarnecka
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Instalacja, której można dotknąć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2009 11:56
Kolorowe sześciany w których można przemieszczać się niczym w labiryncie, miecze świetlne, które pozwalają malować obrazy na ścianach, zimna para wodna, której można dotknąć czy trawa, którą można powąchać. To zaledwie kilka prac wystawy „Interaktywny Plac Zabaw”, którą dla najmłodszych i ich rodziców przygotowała warszawska Zachęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tour de pologne

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2009 13:00
nowy keret --- piekło rzeczy --- pisuk na prawym brzegu --- nieobojętny świat --- robótki ręczne --- kobiety w czerni i bieli --- sprzedam połowę bliźniaka (podejście drugie) --- long gone --- george dorn screams na żywo w studio
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka w czasach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 11:33
Stołeczena Zachęta zaprasza na nową wystawę "Wolność od-zysku", która stanowi komentarz na temat kryzysu, różnych jego kontekstów a także momentu wyczerpania, jakiego w dobie krzyzu doświadczamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachęta w 2010 roku

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 08:32
Zachęta zamknęła rok 2009 dość mocnym akcentem. Wszystko za sprawą wystawy "Zbigniew Libera. Prace 1982-2008", która była pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawą prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej. Rok 2010 zapowiada się równie ciekawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płeć w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 10:36
Najnowsza wystawa w Zachęcie nosi tytuł "Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej". Zobacz galerię!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń