Kultura

Bohdan Butenko – ilustrator kultowy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 10:30
To jeden z najbardziej charakterystycznych polskich rysowników, twórca niepowtarzalnego stylu połączonego ze swoistym, nieco groteskowym poczuciem humoru.
Audio

Zapewne niewielu jest takich, którzy na widok postaci narysowanych przez Bohdana Butenkę nie powiedzą: "Ależ tak, znam to, znam!". Dla sporej liczby Polaków charakterystyczny sposób rysowania Butenki należy do prywatnego kanonu wspomnień, wchodzi w skład niezbywalnych rekwizytów przeszłości, przywołuje dzieciństwo, wywołuje uśmiech. Ale rysunki te żyją nie tylko dzięki naszej nostalgii. Obchodzący swoje 80. urodziny mistrz polskiej ilustracji wciąż towarzyszy kolejnym pokoleniom: wychodzą nowe książki, powstają nowe historie w jakże znanych nam i bliskich obraz(k)ach.

Goszczący w "Sezonie na Dwójkę" Bohdan Butenko opowiadał o swojej różnorodnej pracy artystycznej – nie wszyscy bowiem wiedzą, że ten niezrównany rysownik zajmował się również animacją czy też scenografią telewizyjną. Ale tak naprawdę wszystko zaczęło się od Gapiszona.
 
– Gapiszon urodził się w telewizji jako sensacja – wspominał gość Michała Montowskiego. – To był pierwszy program animowany dla dzieci, to była cała wielka produkcja – mówił Bohdan Butenko, opisując niezwykle złożony i czasochłonny proces przygotowania tej pionierskiej animacji. 180 szklanych plansz (a właściwie szyb), bębny, stół, no i wyżymaczki z ręczną korbą, do przesuwu papieru. – Szkoda, przyznał
ilustrator, że nie zostało to nakręcone, udokumentowane. Jak skomplikowany i złożony był to proces, świadczy choćby jeden fakt: gdy Gapiszon wyjeżdżał w podróż, cała ta "kuchnia techniczna" zajmowała pół wagonu...

Jedną z ostatnio wydanych książek zilustrowanych przez Bohdana Butenkę jest opowieść wspomnieniowa Anety Górnickiej-Boratyńskiej "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" – historia dzieciństwa dzisiejszych dorosłych opowiadana dla tych, którzy nie wiedzą, czym były tajemnicze saturatory, o czym był program telewizyjny "Zwierzyniec" albo: co (i za co) można było kupić w Pewexie.  

Michał Montowski wraz z Dorotą Koman podkreślali niezwykłą rozpiętość zainteresowań artystycznych autora przygód Gapiszona, kreatowność zarówno w świecie dzieci, jak i w świecie dorosłych. Prócz niezliczonych ilustracji dla dzieci Bohdan Butenko z powodzeniem tworzył również plakaty filmowe czy też - co należy podkreślić - przygotowywał scenografie dla Kabaretu Starszych Panów.

Gość "Sezonu na Dwójkę" wspominał choćby współpracę z Kaliną Jędrusik przy nagrywaniu piosenki "S.O.S.": przez wiele godzin malował zaimprowizowane naprędce słońce, na tle którego piosenkarka chwilę później śpiewała.

Aby wysłuchać całej rozmowy z Bohdanem Butenko i dowiedzieć się, co nasz wielki rysownik sądzi o René Goscinnym (którego poznał we Francji), czy też dlaczego wydawcy w PRL-u nie chceli słyszeć o komiksie, za to z chęcią publikowali... historie obrazkowe - kliknij w ikonę dźwięku "Wspomnienia Bohdana Butenki" w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Najlepsze książki dla dzieci są Wilkoniowate

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 17:02
- Traktuje dzieci jak partnerów, nie mam dla nich specjalnego programu zmiękczającego - mówił w Dwójce ilustrator Józef Wilkoń.
rozwiń zwiń