X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Łódź - polska stolica komiksu (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 12:29
Najbiższy weekend w Łodzi to okazja do wielu spotkań i podróży w świat komiksu. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier wybierze też swoją komiksową Miss Festiwalu.
Audio

W najbliższych dniach Łodź będzie miejscem już 22. największego festiwalu komiksowego w Europie Środko-Wschodniej. Co roku Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odwiedza tysiące fanów tej sztuki rysunkowej z kraju i ze świata.

Można zapytać po co ci wszyscy ludzie przyjeżdżają do Łodzi, przecież komiksy można dziś kupić w niemal każdej księgarni. Ale festiwal komiksowy w Łodzi to szereg atrakcji. Po pierwsze, to właśnie przy okazji tej imprezy wydawane są liczne premiery komiksowe, na festiwalu można kupić je "jeszcze ciepłe".

Organizatorzy co roku zapraszają również na spotkania z najsłynniejszymi twórcami komiksu - w tym roku w Łodzi będą: argentyński rysownik Eduardo Risso (100 Naboi, Batman, Spider-Man, Chicanos, Ja Wampir), amerykański scenarzysta Brian Azzarello (100 Naboi, Hellblazer, Batman, Loveless, Banner), Simon Bisley, brytyjski twórca kultowych komiksów (Lobo, Slaine, Batman, Hulk), ilustrator i autor okładek płyt grup heavy-metalowych, Japończyk Akira Yamaoka, autor muzyki do gier komputerowych, a także do filmów będących adaptacjami gier, Grzegorz Rosiński, a z Belgii przyjedzie Zbigniew Kasprzak, czyli "Kas", a z Rosji rysownicy Askold Akiszyn i Misza Zasławski – autorzy znakomitej komiksowej adaptacji słynnej powieści "Mistrz i Małgorzata".

W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier komputerowych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu, premiery nowych tytułów. Coraz ważniejsza na MFKiG jest strefa "Manga Corner" skierowana do fanów komiksu japońskiego.

Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Stałymi uczestnikami konkursu są Czesi i Rosjanie. Biorą w nim też udział m.in. Austriacy, Niemcy i Brytyjczycy, mieszkańcy Japoni, Malezji czy Brazyli. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a wybrane trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza Grand Prix.

W programie znalazły się warsztaty komiksowe, wystawy, koncerty, a także konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którego rozstrzygnięcie następuje pierwszego dnia festiwalu.

Olbrzymią popularnością cieszą się wybory rysunkowej Miss Festiwalu. Co roku w sobotni festiwalowy wieczór w jednym z łódzkich klubów, rysownicy walczą o to, który z nich narysuje najbardziej intrygującą kobietę. Zwycięzcę wybiera publiczność, głosując brawami i okrzykami.

W 2006 roku przy Festiwalu narodził się nowy projekt pod nazwą "City Stories". Jego głównym założeniem jest tworzenie historii obrazkowych rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do udziału w projekcie zapraszani są scenarzyści i rysownicy z dwóch krajów, którzy wspólnie przygotowują komiksy, prezentowane następnie na wystawie oraz wydawane w dwujęzycznym katalogu.

Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury. W tym roku wydarzenie jest wpisane w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

(pj/mat.pras.)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Najsłynniejsi twórcy komiksowi przyjadą do Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 13:04
Uczestnicy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier będą mieli niebywałą okazję spotkać się m.in. z Eduardo Rissem czy Brianem Azzarello.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygody Asterixa jednak będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 17:23
Albert Uderzo, współtwórca serii komiksowej o przygodach Asterixa poinformował, że znalazł następcę, który będzie kontynuował jego dzieło.
rozwiń zwiń