Kultura

Świat Sławnego. Najlepsze zdjęcia Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:16
Pracował z Capą i Cartier-Bressonem, ale w latach 50. Władysław Sławny na kilka lat przyjechał z Paryża do Warszawy. Te zdjęcia można obejrzeć właśnie po raz pierwszy.
Audio
Warszawa, 1955. V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów
Warszawa, 1955. V Światowy Festiwal Młodzieży i StudentówFoto: Władysław Sławny/FORUM/mat.prasowe/DSH

- To inna wizja tamtego czasu. Sławny był bardzo doświadczonym, zachodnim fotografem prasowym, blisko związanym ze środowiskiem Cartier-Bressona i Capy. Taką fotografię przeniósł na polski grunt, tego uczył młodych fotografów - opowiada kuratorka wystawy Katarzyna Madoń-Mitzner w Dwójce.
Sławny w latach 1950-57 współtworzył tygodnik „Świat”, kierując jego działem fotograficznym. Po wielu latach pracy w Paryżu, Sławny znakomicie się orientował w zachodniej szkole fotoreportażu. dzięki czemu w tygodniku zaczęły ukazywać się zdjęcia wybitne.

/
  Warszawa, 16 marca 1956. Pogrzeb Bolesława Bieruta, kondukt pogrzebowy udaje się z placu Defilad na Powązki Wojskowe.
Archiwum „Świata” i wiele zdjęć Sławnego przepadło, ale w Paryżu w zbiorach rodzinnych zachowało około 2000 negatywów Sławnego.

Na wystawie w Domu Spotkań z Historią w Warszawie z przedstawiamy wybrane fotografie z lat 50. Wśród prezentowanych prac będzie można obejrzeć  zarówno charakterystyczne dla epoki świadectwa codzienności jak fotoreportaż z Nowej Huty czy z balu w PGR, jak i zapisy przełomowych dla dekady momentów, w tym z pogrzebu Bieruta czy wydarzeń października 1956 roku.

Wernisaż wystawy "Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego" 28 listopada o godzinie 18.00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Marszowice,
Marszowice, 5 lutego 1955. Zabawa w spółdzielni produkcyjnej z okazji zarobienia pierwszego miliona złotych. Zdjęcia z fotoreportażu „Bal milionerów”.


usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Stanley Kubrick - nastoletni czarodziej z fotoaparatem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 13:28
Spielberg powiedział o nim, że nikt nigdy nie kręcił filmów lepiej. Ale zanim stał się reżyserem, Stanley Kubrick pracował jako fotoreporter. Zachowało się 10 tysięcy jego zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nierzeczywista Polska ze starej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 09:50
Z jednej strony powody do dumy, z drugiej - analfabetyzm i zapóźnienie cywilizacyjne. Oto dwa oblicza Polski międzywojennej, dwa różne światy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polesie - kraina magiczna na zdjęciach niezwykłej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 17:23
Wiele osób myli ten region z Podlasiem. Tymczasem Polesie to kraina wyjątkowo odrębna i niemal magiczna. Dzięki wystawie zdjęć Zofii Chomętowskiej każdy może tam zajrzeć. Zobacz wybrane fotografie w naszej galerii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okupacja w Polsce na kolorowych zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 16:13
Portal LIFE.com opublikował serię 22 kolorowych zdjęć niemieckiego fotografa Hugo Jaegera z wczesnego okresu okupacji Polski 1939-40.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł wybitny fotografik Erazm Ciołek

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 13:49
Był jednym z czołowych fotoreporterów rejestrujących wydarzenia związane z Solidarnością i stanem wojennym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasach, gdy nie każdy był fotografem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 16:00
W latach 60. i 70. nie było aparatów cyfrowych, a lustrzanki stanowiły cenną rzadkość. Mimo to pstrykano: na wycieczkach i spacerach, na spotkaniach rodzinnych, uroczystościach kościelnych i świeckich, na wczasach i na pochodach…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Helmut Newton i jego zdjęcia – z nagości zrobić atut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:29
Helmut Newton to człowiek, który właściwie przewrócił fotografię mody do góry nogami. Artysta ten miał szaloną biografię, a fotografię pt. "Nadchodzą" zrobił w jednej z paryskich willi pod czujnym okiem Karla Lagerfelda.
rozwiń zwiń