Kultura

Aktorka, pisarka i satyryk

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 07:50
Stefania Grodzieńska w nagraniach archiwalnych opowiada o swoim życiu i pracy zawodowej.
Audio
  • Pierwsze wspomnienie z roku 1945, gdy Stefania Grodzieńska pracowała jako spikerka w Radiu Lubelskim
  • Drugie wspomnienie dotyczy pracy w balecie i życiu przedwojennych "girlasów"
  • Trzecie wspomnienie o Fryderyku Jarossym i o próbach do ostatniego przed wybuchem wojny przedstawienia
  • Czwarte wspomnienie o długoletniej przyjaźni z Janem Brzechwą
  • Piąte wspomnienie o tworzeniu, zaraz po wojnie, Teatru "Syrena"

Stefania Grodzieńska (1914 - 2010) Publikowała swoje felietony w tygodniku satyrycznym "Szpilki", pisywała także monologi i skecze. Jej teksty wykonywali m.in.: Hanka Bielicka, Adolf Dymsza, Loda Halama, Alina Janowska, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela, Irena Kwiatkowska. Przez kilka lat Stefania Grodzieńska pracowała w Polskim Radiu, a przez kilkanaście lat w redakcji rozrywki Telewizji Polskiej.

Jest autorką książek biograficznych i powieści "Wspomnienia chałturzystki", wydała też kilka zbiorów felietonów, m.in.: "Dzionek satyryka", "Jestem niepoważna", "Brzydki ogród", "Plagi i plażki", "Kłania się PRL" oraz "Kawałki żeńskie, męskie i nijakie". Laureatka nagród "Diamentowy Mikrofon" i  "Mistrz Mowy Polskiej". W 2000 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w długoletniej działalności radiowej, a w 2007 – Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W pierwszej gawędzie usłyszeliśmy wspomnienia z 1945 roku, gdy pracowała jako spikerka w Radiu Lubelskim. Nagranie pochodzi z 1974 roku.

W drugiej gawędzie Stefania Grodzieńska opowiedziała o pracy w balecie, o życiu przedwojennych "girlasów".  Nagranie z roku 1999 pochodzi z cyklu audycji Artura Andrusa - "Radio retro".

W trzeciej gawędzie była mowa o Fryderyku Jarossym i o próbach do ostatniego przed wybuchem wojny przedstawienia . Nagranie z roku 1999 pochodzi z cyklu audycji Artura Andrusa - "Radio retro".

W czwartej gawędzie Stefania Grodzieńska opowiadała o swojej przyjaźni z Janem Brzechwą. Nagranie z roku 1999 pochodzi  z cyklu audycji Artura Andrusa - "Radio retro".

W piątej gawędzie aktorka opowiadała o tworzeniu zaraz po wojnie Teatru "Syrena" z siedzibą w Łodzi  Nagranie z roku 1999 pochodzi z cyklu audycji Artura Andrusa - "Radio retro".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Zmarła Stefania Grodzieńska. Miała 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 11:08
Poetka, pisarka, autorka tekstów satyrycznych dla teatrów, kabaretów, prasy, radia i telewizji, a także tancerka, aktorka estradowa i konferansjerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kabaretowe numery i klimaty: Stefania Grodzieńska

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2010 13:56
Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem Romana Dziewońskiego, poświęcona niedawno zmarłej tancerce, aktorce i autorce tekstów satyrycznych, związanej od przedwojnia z kabaretem.
rozwiń zwiń