Kultura

Sługa z Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2011 08:33
Na deskach kieleckiego teatru zobaczymy uniwersalną Wenecję Turriniego.

W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach odbędzie się w sobotę polska premiera pastiszu Petera Turriniego według "Sługi dwóch panów" Carlo Goldoniego. Opartą na XVIII-wiecznej komedii sztukę - przełożoną przez Jerzego Pabiana - reżyseruje Bartłomiej Wyszomirski.

- Chcemy pokazać barwne, odwołujące się do komedii dell'arte, dynamiczne widowisko, którego akcja - choć umieszczona w latach 20. XIX wieku w Wenecji - rozgrywa się poza czasem, może mieć miejsce wszędzie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej twórca spektaklu.

Spektakl mówi o podłości ludzkiej, wyrachowaniu, władzy pieniądza, braku zrozumienia dla człowieka cierpiącego, ale także o wierze w miłość, uczuciu, które przezwycięża wszelkie trudności.

Jak ujawnił, różnica pomiędzy sztuką Goldoniego a komedią Turriniego jest taka, że inną funkcję ma główny bohater. Arlekin u Goldoniego jest sługą dwóch panów, bo tak nakazuje mu życiowy spryt wynikający z osobowości, natomiast u Turriniego główny bohater to żołnierz, który na czas karnawału ubrał kostium Arlekina i wpadł w łapy ludzi zaangażowanych w prowadzenie mętnych interesów. - Ponieważ żołnierz jest bardzo głodny i spragniony, zrobi wszystko, byle by dostał jeść i pić - zaznaczył reżyser.

- Według Turriniego życie ludzkie to niekończący się karnawał, ciągłe, wielkie przebieranie się - tłumaczył Wyszomirski. - Wenecja u Turriniego to jest - moim zdaniem - cały świat, to nie jest tylko i wyłącznie topograficzne miejsce na mapie; to świat, w którym - za przeproszeniem - kanalizuje się wszystko - zaznaczył.

Wiedeńska prapremiera "Der Diener zweier Heren" odbyła się przed trzema laty. Autor polskiego tłumaczenia sztuki Turriniego - Jerzy Pabian (ur. 1954) - nie doczekał kieleckiej premiery, zmarł 9 lutego tego roku.

Peter Turrini (ur. 1944) to światowej sławy dramatopisarz austriacki, "dziecko postfaszystowskiej prowincji", który przemawia głosem kontrkultury. Posługuje się drastycznymi scenami i jaskrawym słownictwem, bezwzględnie atakuje społeczeństwo konsumpcyjne. Manipulowanie ludźmi za pomocą polityki i mediów, nacjonalizm i nienawiść na tle rasowym to obsesyjnie powracające tematy jego utworów. W Polsce jest znany jako autor m.n. "Polowania na szczury".

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Lawrence & Holloman" zobacz nasz materiał wideo z próby!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 10:00
- Ta sztuka pokazuje jak bardzo boli nas sukces sąsiada. Jeśli u innych dzieje się coś pozytywnego, to zazwyczaj bardzo boleśnie to znosimy – zdradza reżyser Grzegorz Chrapkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maja Komorowska na żyrandolu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 13:00
– Miałam szczęście do ludzi – mówiła w Dwójce jedna z najbardziej charyzmatycznych polskich aktorek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozrywkowa opera

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 11:52
Jeszcze nie było takiego spektaklu w Bytomiu. Przyzwyczajeni do poważnego repertuaru artyści Opery Śląskiej zmierzą się z musicalem.
rozwiń zwiń