X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Najbardziej herbertowski z poetów". Charles Simić odebrał nagrodę Herberta

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 21:40
Charles Simić odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie nagrodę amerykańskiemu poecie serbskiego pochodzenia wręczyła Katarzyna Herbert.
Audio
  • Charles Simić odbierze nagrodę im. Zbigniewa Herberta. Relacja Witolda Banacha (IAR)
  • Katarzyna Herbert wręcza nagrodę im. Zbigniewa Herberta Charlesowi Simiciowi (IAR)
Wdowa po poecie Zbigniewie Herbercie, Katarzyna Herbert i amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simić, który odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie
Wdowa po poecie Zbigniewie Herbercie, Katarzyna Herbert i amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simić, który odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - herbert.polskieradio.pl

Laureata nagrody wskazało siedmioosobowe, międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Kruger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

Charles Simić to kolejny Amerykanin uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. W ubiegłym roku otrzymał ją poeta William Stanley Merwin.

Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

"Najbardziej herbertowski z poetów"

Charles Simić zapewnia, że przyznana nagroda bardzo go cieszy tym bardziej, że po spotkaniu się z Herbertem w 1968 roku połączyło ich wspólne doświadczenie. - To był ktoś z kim, przez doświadczenia z II wojny, miałem wiele wspólnego - podkreśla amerykański poeta i dodaje, że polski poeta to ktoś, kogo podziwia. Pisarz zaznacza, że teraz poezja to dość niszowa sztuka, a ta nagroda przypomina, że poezja jest, trwa, że jest wielu poetów, których wiersze warto czytać.

Członek jury nagrody Herberta, amerykański poeta, eseista i krytyk literacki Edward Hirsch wyjaśnia, że spośród kandydatów do nagrody, to Charles Simić jest "najbardziej herbertowskim z poetów". Jego zdaniem, Simić jest najbliższy jeśli chodzi o styl i wartości, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta oraz reprezentuje to, na co chciał zwrócić uwagę Herbert. - Simić prezentuje taki awangardowy klasycyzm - doskonale wpisuje się we współczesność jeśli chodzi o styl, ale wartości, które prezentuje są bardzo klasyczne. To przejrzystość, ironia, humor i spójność twórcza Simicia, były tym, co zadecydowało o jego wygranej - podkreślił Hirsch.

Również inny członek jury, poeta, eseista Jarosław Mikołajewski uważa, że poezja Charlesa Simicia jest zbliżona do twórczości Zbigniewa Herberta. U Herberta, tłumaczy Mikołajewski, jest więcej zobiektywizowanego obrazu kultury śródziemnomorskiej i mitologii. U Simicia natomiast jest zawężenie do tonacji mitologicznej czy śródziemnomorskiej. Juror podkreśla, że poetyka Simicia jest różna o herbertowskiej. Jednak jego zdaniem, istnieje ta sama aspiracja do wyrazu ukazującego "że wydarzenie ludzkie nie jest wydarzeniem pojedynczym i odosobnionym, że jest wpisane w kulturę oraz, że kultura może pomagać w jego odczytaniu".

Charles Simić urodził się w 1938 roku w Belgradzie, w wieku 15 lat znalazł się w Paryżu, rok później osiedlił się z ojcem w Chicago. W języku polskim ukazał się jego tom "Madonny z dorysowaną szpicbródką oraz inne wiersze, prozy poetyckie i eseje'". Został wyróżniony między innymi nagrodą Pulitzera.

mr

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-14 23:15 Zgłoś
Dlaczego Wiitold Banach wymawia "Simik" zamiast Simić?! To tak, jakbym ja pisał "Łitold Banak"... Już tak się kładziecie przed wszystkim co amerykańskie, aż wstyd mi przez was!
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jego wiersze są dobre na wszystko. Pan Cogito świętuje kolejne urodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 03:41
29 października 2013 roku przypada 89. rocznica urodzin twórcy Pana Cogito, Zbigniewa Herberta. Jego twórczość dla wielu jest drogowskazem i jest w życiu równie niezbędna jak telefon komórkowy, czy prysznic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański Serb laureatem nagrody Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:54
Charles Simic został wyróżniony przez jury tej Międzynarodowej Nagrody Literackiej. Patronem medialnym nagrody jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń