X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Moc atrakcji podczas Nocy Muzeów: Sprawdź, co można zobaczyć!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 09:00
Niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe. To Noc Muzeów przypadająca z 17 na 18 maja. Weźmie w niej udział ponad sto polskich miast.
Audio
  • Warszawa gotowa na Noc Muzeów - relacja Michała Fedusio (IAR)
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Wikipedia/Muzeum Narodowe w Warszawie

W samej Warszawie otworzy podwoje dla zwiedzających ponad 230 różnych instytucji. Są wśród nich muzea, teatry, galerie, klubokawiarnie, a nawet policja i wojsko. Debiutantem na "nocnej scenie" jest w tym roku Komenda Główna Policji. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się Sejm, Senat, Pałac Prezydencki, Belweder, Kancelaria Premiera. W Nocy Muzeów weźmie udział również Archiwum Polskiego Radia. Program pt. "Tu Polskie Radio Warszawa" rozpocznie się o godzinie 19. Zapraszamy do Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica!

Sejm będzie można zwiedzać od 19.00 do 1.00 w nocy. Do obejrzenia między innymi Sala Kolumnowa, gdzie odbywały się posiedzenia komisji śledczych, hall główny, w którym dziennikarze przeprowadzają wywiady z posłami. We współpracy z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego przygotowano wystawę przypominającą o 10. rocznicy przystąpienia Polski do UE. Będzie też można podziwiać rzeźby, które zdobią budynek Sejmu na zewnątrz i w środku.

W Pałacu Prezydenckim do obejrzenia będzie między innymi Sala Kolumnowa, w której odbywa się większość uroczystości z udziałem prezydenta. Sala Biała - w której przyjmowani są przywódców innych państw. Antyszambra - w której znajduje się zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego. Miłośnicy malarstwa też znajdą coś dla siebie. W Pałacu Prezydenckim będzie można podziwiać prace między innymi Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Vlastimila Hofmana, Włodzimierza Tetmajera.

W Belwederze zwiedzający będą mogli zobaczyć na przykład gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego. W Sali Orderu Wojennego Virtuti Militari będzie można zapoznać się z historią jednego z najstarszych orderów wojskowych na świecie. Zarówno Belweder, jak i Pałac Prezydencki będą otwarte w godzinach 19.00-1.00.

Kancelaria Premiera zaprasza od 19.00 do północy. Tu do obejrzenia będzie między innymi sala, w której obraduje rząd oraz miejsca, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje. Zwiedzający będą też mogli spróbować sił w konkursie fotograficznym. Dla autora najlepszego zdjęcia nagroda - będzie mógł zrobić zdjęcia tuż przed posiedzeniem rządu razem z zawodowymi fotoreporterami, dostanie też książkę Władysława Bartoszewskiego "Warto być przyzwoitym" wraz z jego autografem. Inne nagrody to między innymi zaproszenia do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

By wejść do siedziby prezydenta, premiera oraz do parlamentu, trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i poddać się kontroli pirotechnicznej.

Noc Muzeów w stolicy kusi także wieloma innymi atrakcjami - przejażdżka złotą gondolą po bródnowskich stawach, czy zwiedzanie Stacji Filtrów. W Muzeum Neonów w Soho Factory można będzie obejrzeć oryginalne warszawskie neony, między innymi Syrenkę, czy neon kina Berlin.

Melomanów mogą przyciągnąć koncerty w Arkadach Kubickiego, a miłośników sceny - kulisy i pracownie Teatru Powszechnego.

Władze stolicy wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotują dla zwiedzających bezpłatne linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki". Poza tym będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji chętnych przygotowano 2 tysiące 200 rowerów.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku. W ubiegłorocznej warszawskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 150 muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych, które odwiedziło blisko 200 tysięcy zwiedzających.

IAR/aj

Zobacz więcej na temat: muzeum SZTUKA Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia zaprasza na Noc Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 13:24
Program pt. "Tu Polskie Radio Warszawa" rozpocznie się w sobotę o godzinie 19. Zapraszamy do Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica w Warszawie.
rozwiń zwiń