Kultura

VII Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci": filmy, muzyka, wystawy, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 11:00
Między 24 a 26 września trwać będzie w Gdyni festiwal filmów dokumentalnych, prezentujących sylwetki, dziedzictwo oraz historię polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1939-1989.
VII Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci: filmy, muzyka, wystawy, wspomnienia
Foto: Materiały promocyjne festiwalu

Festiwal, to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania i dyskusje ze świadkami historii, naukowcami, twórcami, które pozwolą, zwłaszcza młodym uczestnikom, poznać prawdę o trudnych czasach PRL.

CZYTAJ DALEJ
inka 1200.jpg
Danuta Siedzikówna "Inka" - sanitariuszka wyklętych

Laurem festiwalu filmów dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" jest "Złoty opornik". Zwykły opornik elektryczny był symbolem opozycjonistów, szczególnie w okresie delegalizacji NSZZ Solidarność, od wprowadzenia stanu wojennego, po reaktywację formalną związku w wyniku ustaleń Okrągłego Stołu.

Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski przekonuje, że ma on na celu przywracanie pamięci o polskiej historii od 1944 roku. - Kluczem do opowiadania trudnych faktów są pokazy filmowe połączone z panelami dyskusyjnymi, wystawami, koncertami i spotkaniami ze świadkami historii. Rejestrujemy kamerą również świadectwa osób z konspiracji poakowskiej i ludzi szeroko rozumianej Solidarności. Kulminacyjnym punktem projektu jest festiwal filmowy, który odbywa się jesienią w Gdyni. Swoim zasięgiem obejmuje znaczną część Polski. W Polsce jest wiele festiwali filmowych, ale tylko na naszym możecie obejrzeć unikatowe produkcje tak odważnie mówiące o trudnych latach 1939 – 1989 – tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski.

Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny

Podczas tegorocznej edycji "Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" widzowie będą mogli zobaczyć 45 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym 19 w konkursie głównym. Odbędą się też konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież, na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot – "De profundis".

CZYTAJ DALEJ
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Święto Żołnierzy Wyklętych. Kolejni bohaterowie odzyskali tożsamość

Podczas trzech dni trwania imprezy zobaczyć będzie można też wystawę prac plastycznych sanitariuszki i żołnierza AK, Lidii Lwow-Eberle,  malarstwo Andrzej Dziubka czy płonące rzeźby inspirowane wnętrzem UB-eckiej katowni w wykonaniu artysty Marka Zalewskiego. Zagrają też Katy Carr, Panny Wyklęte i Contra Mundum. 

Święto Żołnierzy Wyklętych. Zobacz wyjątkowy koncert - "Panny Wyklęte - Wygnane vol.1" >>>

- Bohaterami Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nie są artyści, których nagradzamy. Najważniejsi są bohaterowie  II wojny światowej, powojennego podziemia niepodległościowego po 1944 roku jak również ludzie szeroko pojętego okresu Solidarności. To dla nich powstał ten festiwal i wyróżnia nas wśród innych festiwali w kraju – podkreśla Arkadiusz Gołębiewski.

''

pp

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wkrótce odsłonięcie panteonu mauzoleum na Łączce. Szczegóły uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 15:40
Symbol orła i inskrypcja z historią miejsca na ścianie zewnętrznej, a wewnątrz nisze, w których znajdą się szczątki ofiar terroru komunistycznego - tak ma wyglądać panteonu-mauzoleum, który zostanie odsłonięty 27 września na Łączce na Wojskowych Powązkach.
rozwiń zwiń