Kultura

Nagroda Man Bookera za książkę o próbie zabójstwa Boba Marleya

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 07:47
W Londynie wręczono tegoroczna nagrodę literacką Man Booker za powieść w języku angielskim.
Audio
  • Nagroda Man Bookera dla Marlona Jamesa. Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
Marlon James
Marlon JamesFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Laureatem został po raz pierwszy pisarz z Jamajki - Marlon James, za "Krótką historię siedmiu zabójstw" - powieść o próbie zamordowania w 1976 roku legendarnego muzyka Boba Marleya.

Sześcioro autorów w finale nagrody Bookera reprezentowało Jamajkę, Anglię, Nigerię i Stany Zjednoczone. Nic dziwnego, że przewodniczący jury, profesor Michael Wood mówił ogłaszając zwycięzcę: "Instrumentem twórczości, którym się dziś zajmujemy jest język angielski, ale może powinienem powiedzieć języki angielskie."

Marlon James, sam używający i angielskiego i amerykańskiego, i karaibskiego poatois mówił z wielkim uznaniem o nagrodzie. - Booker kształtuje pisarstwo, kształtuje myślenie. Pamiętam jak mnie wciągnął Woolf Hall, Oblężenie Krisznapuru, którego, jak mi się zdawało byłem jedynym czytelnikiem. Moim wielkim punktem zwrotnym, jako pisarza było, kiedy znajomy dał mi powieść Salmana Rushdiego "Wstyd". Czytałem osłupiały, bo nigdy by mi do głowy nie przyszło, że można takie rzeczy wypisywać w książkach - powiedział.

Nagroda Bookera przyniesie Marlonowi Jamesowi 50 tysięcy funtów, otworzy światową karierę i globalny rynek księgarski.

Regulamin przyznawanej od 1969 roku nagrody Man Bookera (Man Booker Prize) zmieniono dwa lata temu, by obok uprawnionych już do niej pisarzy z większości państw Wspólnoty Brytyjskiej była dostępna także dla autorów amerykańskich. Na liście dotychczasowych laureatów figurują między innymi Salman Rushdie i noblista J.M. Coetzee.

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

70 lat temu urodził się król reggae Bob Marley

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:16
Bob Marley - twórca takich hitów jak "Exodus", "No Woman, No Cry" czy "One Love" - był pierwszą wielką gwiazdą z Jamajki. Jego sukcesy wzbudziły zainteresowanie muzyką reggae, a jego piosenki do dziś inspirują artystów na całym świecie.
rozwiń zwiń