Kultura

Szczecin: 26 kwietnia rusza X Międzynarodowy Konkurs Baletowy Złote Pointy 2017

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:46
Blisko 30 tancerzy z Polski i zagranicy będzie walczyć w Szczecinie o Grand Prix X Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2017. Jest to jedyny międzynarodowy konkurs dla najlepszych absolwentów szkół baletowych w Polsce i Europie.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Jose Kotasek /Shutterstock.com

Na jubileuszowy konkurs do Szczecina zjadą uczestnicy z pięciu polskich szkół baletowych, a także Węgierskiej Akademii Tańca w Budapeszcie, Białoruskiej Narodowej Szkoły Choreograficznej w Mińsku, Międzynarodowej Akademii Tańca w Berlinie i Ukraińskiej Akademii Tańca im. Serge Lifara w Kijowie.

"Taniec z szablami"

Uczestnicy zmagań o laur najlepszego tancerza zaprezentują swoje umiejętności w choreografiach klasycznych i współczesnych.

Oprócz tytułu laureata konkursu Złote Pointy 2017 przyznawany jest także m.in. tytuł dla Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce. Jednocześnie odbywa się konkurs o stypendia artystyczne Fundacji Balet dla uczniów polskich szkół baletowych.

Zwieńczeniem konkursu będzie Międzynarodowa Gala Gwiazd Baletu. - Na gali zaprezentuje się Białoruska Narodowa Szkoła Choreograficzna - powiedziała PAP Monika Ambroziak z Fundacji Balet. - Z Białorusi przyjeżdża do nas 22 tancerzy, którzy zaprezentują bardzo bogaty prawie godzinny repertuar, w tym "Taniec z szablami" Chaczaturiana. Na gali wystąpią także soliści z Teatru Wielkiego w Poznaniu – dodała Ambroziak.

Międzynarodowe jury

Uczestników konkursu oceni międzynarodowe jury, składające się z uznanych tancerzy i pedagogów. Są to m.in.: pierwsza solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie Ewa Głowacka, baletmistrz, choreograf i dyrektor Arts Ballet Theatre of Florida Vladimir Issaev, a także tancerka, choreograf i pedagog flamenco Rosa Olympia Estrella.

Współorganizatorami konkursu są Związek Artystów Scen Polskich, Centrum Edukacji Artystycznej, Instytut Muzyki i Tańca oraz Arts Ballet Theatre of Floryda.

pp/PAP

Zobacz więcej na temat: balet Szczecin
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni