Kultura

Grecki Teatr Narodowy wystawia polskie dramaty

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 10:57
Grecki Teatr Narodowy w Atenach pokazał po raz pierwszy dramat Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach". Za kilka dni na deskach teatru będzie zaś można obejrzeć inscenizację "Operetki" Witolda Gombrowicza.
Audio
  • Polskie sztuki w Grecji. Relacja Beaty Kukiel-Vraili z Aten (IAR)
Główne wejście do Teatru Narodowego w Atenach
Główne wejście do Teatru Narodowego w AtenachFoto: Kostas Koutsaftikis/Shutterstock.com

Twórcy inscenizacji "Naszej klasy" podkreślają, że to ważny dokument współczesnej dramaturgii europejskiej. Zaznaczają, że Tadeusz Słobodzianek chłodnym okiem, a jednocześnie z silnymi dawkami emocji pokazał, jak okoliczności historyczne piętnują ludzkie życie i niszczą najsilniejsze nawet więzi. I jak pod ich wpływem wydobywają się na powierzchnię nasze ukryte cechy. Przypominają też, że dramat, oparty na prawdziwych wydarzeniach, który w 2010 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nike, jest zaliczany do najlepszych współczesnych sztuk napisanych w tamtym okresie.

Z kolei "Operetka" Witolda Gombrowicza przedstawiana jest jako ponadczasowe i genialne dzieło. Grecka publiczność miała już okazję zobaczyć inscenizacje obu dramatów na scenach innych teatrów. Witold Gombrowicz należy też do ulubionych autorów miłośników literatury w Grecji.

IAR/agkm

WIDEO: trailer przedstawienia "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" w Teatrze NaWoli w Warszawie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Teatroteka odsłania nowe oblicze polskiego teatru

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:40
Konkurs ze wspaniałymi nagrodami i festiwal to najbliższe plany projektu Teatroteka przyciągającego młodych twórców teatralnych. - To zetknięcie z tekstami, które często nie były wystawiane nawet w teatrach - podkreśla Krzysztof Domagalik, dyrektor Festiwalu Teatroteka.
rozwiń zwiń