Kultura

Znamy zwycięzców 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 21:49
"Western" w reżyserii Valeski Grisebach to zwycięska produkcja 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Laureata Grand Prix, a także nagród i wyróżnień publiczności i FIPRESCI ogłoszono w sobotę we Wrocławiu podczas uroczystej gali.
Audio
  • Film Normana Leto "Photon" otrzymał nagrodę publiczności na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Mówi reżyser (IAR)
Kadr z filmu Western
Kadr z filmu "Western"Foto: mat. promocyjne

Główną nagrodę Festiwalu, Grand Prix Nowych Horyzontów, przyznało jury w składzie Gaston Solnicki (przewodniczący), Hadas Ben Aroya, Gustavo Beck oraz Agnieszka Podsiadlik. Tytuł powędrował do twórców filmu "Western" w reżyserii Valeski Grisebach.

- Nagrodę tę przyznaliśmy jednogłośnie i jednomyślnie. Uważamy, że zwycięzca jest czuły, mocny, a także bardzo elegancki. Film ma wiele warstw i opowiada historię językiem kina, dzięki czemu, jak mało który, jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji - powiedziała Podsiadlik.Grono zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia za film "Wszystkie miasta Północy".

- "Wszystkie miasta Północy" łączy architekturę i dźwięk w narracji. To film bardzo delikatny, a zarazem posiadający mocnego ducha. Doprowadził nas do bardzo sprzecznych reakcji. Nie zawsze osiąga się porozumienie i to wystarczyło, aby ten obraz docenić - wyjaśnił Solnicki.

Pozostali wyróżnieni

Jak co roku, swoje wyróżnienia na festiwalu przyznali także dziennikarze zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI: Irina Gordijczuk, Ruben Demasure i Paweł Mossakowski. Gremium doceniło wyróżnieniem film "Zimowi bracia" w reżyserii Hlynura Palmasona.

Nagroda Krytyków powędrowała do twórców "Westernu". "Film proponuje nowe horyzonty, poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku, jakim jest western, aby opisać współczesny świat naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur. Świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna" - podkreślonow uzasadnieniu.

Publiczność doceniła z kolei polską produkcję - "Photon" w reżyserii Normana Leto. Dokument, sytuowany na pograniczu sztuki i nauki, jest - jak czytamy w opisie - "podróżą od początków wszechświata aż do nieokreślonej, postludzkiej przyszłości". Na ekrany polskich kin wejdzie 6 października.

W Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu prezentowanych było łącznie 12 filmów, w tym także "Makala" w reżyserii Emmanuela Grasa, "Menashe" Joshuy Z. Weinsteina, "Niesamowite, ale prawdziwe" Michela Lipkesa, "Obraz niemożliwy" Sandry Wollner, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, "Serce miłości" Łukasza Rondudy, "Trzy kobiety" Sergio Floresa Thoriji oraz "Wszystko inne" Natalii Almady.

***

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to największe w Polsce filmowe wydarzenie. Podczas tegorocznej, 17. edycji, zaprezentowanych zostało na nim ponad 200 filmów, z czego 138 miało swoje polskie, a cztery światowe premiery.

Wrocławska impreza zakończy się w niedzielę. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 roku.

kk

Zobacz więcej na temat: FILM kino KULTURA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni