Kultura

Rozpoczyna się 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 08:26
Do soboty wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć ponad 150 filmów, w tym produkcje fabularne, krótkie metraże, dokumenty, polskie premiery i debiuty.
Audio
  • 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Relacja Witolda Banacha (IAR)
42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 18 września, potrwa sześć dni
42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpocznie się 18 września, potrwa sześć dniFoto: festiwalgdynia.pl/mat. prasowe

Do Konkursu Głównego zostało zakwalifikowanych 17 produkcji, które powalczą o Grand Prix Festiwalu, czyli Złote Lwy.

Swoje najnowsze produkcje w Konkursie Głównym pokażą między innymi: Agnieszka Holland - film "Pokot" oraz Robert Gliński - film "Czuwaj", Maria Sadowska zaprezentuje film "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". W Konkursie Głównym startuje też film Juliusza Machulskiego pod tytułem "Volta" oraz "Ptaki śpiewają w Kigali" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

O Złote Lwy powalczy też 8 debiutów reżyserskich oraz 2 drugie filmy. Wśród debiutantów jest Konrad Łęcki, który pokaże film "Wyklęty" o losach żołnierzy antykomunistycznego podziemia po zakończeniu II wojny światowej. Z kolei Maciej Sobieszczański pokaże film "Zgoda", który ukazuje tragiczne działania Urzędu Bezpieczeństwa na Śląsku w 1945 roku.

Przewodniczący rady programowej festiwalu Wojciech Marczewski podkreślił, że taka liczba debiutów pokazuje siłę polskiego kina. Reżyser wyjaśnił, że 10 na 17 filmów zrobili młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoje kariery. Wojciech Marczewski dodał, że jest duża grupa młodych filmowców, którzy mają coś do powiedzenia i wiedzą jak to powiedzieć.

Festiwal, podczas wieczornej gali, otworzy animacja "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugha Welchmana. To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 tysięcy klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy na ekranie ożywili rzeczywistość znaną z obrazów van Gogha.

Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie też filmów klasyków polskiego kina. W programie znajdzie się sekcja Czysta klasyka - In Memoriam, która przywoła dzieła twórców, którzy niedawno odeszli - Janusza Głowackiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Ptaka czy Krzysztofa Krauze.

W trakcie festiwalu, reżyser między innymi seriali "Wojna domowa", "Czterdziestolatek" czy filmu "Dzięcioł", Jerzy Gruza otrzyma "Platynowe Lwy" za całokształt osiągnięć artystycznych.

Ponadto publiczność będzie mogła obejrzeć 7 wybranych koprodukcji ze znaczącym polskim udziałem, pokazy specjalne czy filmy animowane. W Gdyni odbędą się też debaty, prezentacje książek o kinie, wystawy oraz spotkania z twórcami.

Festiwal zakończy się 23 września. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: radiowa Jedynka i Program Trzeci Polskiego Radia.

mr

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Liliana Komorowska o projekcie "Wajda i Ty"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 14:46
To film dokumentalny, który powstanie podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Wajda i Ty" będzie zapisem intymnych rozmów, w których anegdoty o Mistrzu splatają się z refleksją o nas samych.
rozwiń zwiń