Kultura

"Zrób sobie raj" Szczygła na teatralnych deskach

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 15:35
Spektakl reżyserują w warszawskim Teatrze Studio Kasia Adamik i Olga Chajdas.
Zrób sobie raj Szczygła na teatralnych deskach
Foto: fot. mat. promocyjne/Teatr Studio

- Reportaże Mariusza Szczygła nas rzeczywiście zachwyciły, przez bogactwo historii i oryginalność stylu literackiego ich autora. Zachwycił nas też w nich bardzo swoisty obraz Czechów. Wydało nam się ciekawe, że ta książka nie jest zbiorem reportaży pełnych dramatu, śmierci i cierpienia, ale sympatycznym obrazem sąsiedniego kraju - powiedziała Adamik.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

- Czesi są kompletnie inni niż Polacy. Fascynujące jest to, że mieszkańcy kraju, który jest usytuowany tak blisko, mogą się tak bardzo od siebie różnić. Czesi mają zupełnie inny stosunek do życia, do samych siebie, jest w nich jakaś autokrytyka, poczucie humoru na własny temat - uważa Adamik.

W spektaklu "Zrób sobie raj" występują Katarzyna Herman, Karolina Kominek, Stanisław Brudny, Redbad Klijnstra, Przemysław Kosiński, Piotr Ligienza, Radosław Jamroż, Mateusz Jordan-Młodzianowski, Bogusław Kudłek, Jędrzej Taranek.

Premiera przedstawienia zaplanowana jest na 8 marca. Teatr Studio realizuje spektakl razem z Instytutem Reportażu.

"Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać. Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju" - napisał we wstępie do książki "Zrób sobie raj" Mariusz Szczygieł.

PAP,kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Koterski bierze się za Jandę: "Moja droga B."

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 17:34
Reżyser Marek Koterski przygotowuje w stołecznym Teatrze Polonia monodram na podstawie zbioru felietonów Krystyny Jandy "Moja droga B.".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pasja..." Pendereckiego według Jarzyny

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 13:00
Prapremiera sztuki odbędzie się 31 marca i 1 kwietnia w wytwórni Alvernia Studios pod Krakowem. Spektakl będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bohater Osama" wraca na scenę

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 13:51
Ten spektakl nie pozostawia nikogo obojętnym. W najbliższy weekend znowu będzie można go obejrzeć w warszawskim Teatrze "Imka". W jedną z ról wciela się Krzysztof Kwiatkowski, który był gościem "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń