Kultura

Zbiórka na film o Pileckim. "Nie możemy znaleźć funduszy"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 09:40
Film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim chce zrealizować stowarzyszenie Auschwitz Memento, które rozpoczęło już zbiórkę funduszy.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

- W 2006 roku Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl "Śmierć rotmistrza Pileckiego”, który jest artystycznym zapisem ostatnich miesięcy życia rotmistrza, a ja powróciłem do myśli o potrzebie zrealizowania rzetelnego, pełnometrażowego dokumentu o jego życiu i działalności. Te, które nakręcono w latach 90. ubiegłego wieku, albo zawierają błędy merytoryczne, albo wydają się już dzisiaj archaiczne, albo są po prostu nieudane i przegadane - powiedział Bogdan Wasztyl, który jest szefem rady programowej stowarzyszenia.

Stowarzyszenie promuje pomysł m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook.

Dotychczas różne instytucje odmawiały wsparcia projektu. - Od 2009 roku ślemy prośby, składamy wnioski, bierzemy udział w konkursach. Bezskutecznie. W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie możemy znaleźć funduszy - zaznaczył Wasztyl.

Zajrzyj na strony serwisu "II wojna światowa">>>

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. Brytyjski historyk Michael Foot w opublikowanej w 1978 roku książce "Sześć twarzy odwagi" zaliczył rotmistrza do grona sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu na świecie podczas II wojny światowej.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Ta historia nie mogła pozostać nieopowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2012 10:02
W czasie drugiej wojny światowej pewien Polak dobrowolnie wszedł do obozu w Oświęcimiu i zorganizował tam ruch oporu. Historia rotmistrza Pileckiego zainspirowała włoskiego pisarza, który poprzez książkę przywraca pamięć o wielkim człowieku.
rozwiń zwiń