Kultura

"To wędrówka po świecie wyobraźni Brunona Schulza"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 21:14
Ponad 100 prac 30 polskich artystów będzie można obejrzeć od wtorku na wystawie "W stronę Schulza" w przestrzeni nad Arkadami Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim.
To wędrówka po świecie wyobraźni Brunona Schulza
Foto: mat. prasowe

- Ta wystawa jest wędrówką po świecie wyobraźni Brunona Schulza, wędrówką, w której zechcieli uczestniczyć najwybitniejsi polscy artyści - powiedział Jan Bończa-Szabłowski, jeden z pomysłodawców.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Tadeusza Kantora, Jana Lebensteina, Zdzisława Beksińskiego, Andrzeja Dudzińskiego, Franciszka Starowiejskiego i Ryszarda Horowitza. Wszystkie prace inspirowane są dziełami autora "Sklepów cynamonowych".
Niektóre dzieła nawiązują do twórczości Schulza wprost, jak "Rysunki z Infantką" Rafała Olbińskiego, akwarele Franciszka Maśluszczaka czy też rysunki Igora Mitoraja "Epitafium dla Schulza". Inne odwołują się do historii życia autora "Sanatorium pod klepsydrą", jak obrazy "Drohobycz" czy "Shalom Mazowsze" Edwarda Dwurnika.
Ciekawostką na wystawie jest rekonstrukcja portretu Brunona Schulza autorstwa Witkacego. Dzieło zaginęło podczas wojny, ale zachowała się jego fotografia, na podstawie której dr Anna Żakiewicz z Muzeum Narodowego w Warszawie odtworzyła zaginiony rysunek pastelami.
Wystawa prezentowana jest w niecodziennym miejscu - wąskim korytarzu nad Arkadami Kubickiego. Robert Kuśmirowski, który przygotował ekspozycję, zaaranżował przestrzeń tak, że kojarzyć się ona może z wąska uliczką zastawioną kramami, jakby ze "Sklepów cynamonowych".
"W stronę Schulza" to projekt wystawienniczy prezentowany w różnych miejscach już od kilku lat. W kolejnych edycjach wystawy prace są aranżowane w inny sposób, przez innego artystę tak, że za każdym razem tworzą inną opowieść.
Wystawa "W stronę Schulza" została przygotowana przez Fundację Republika Marzeń. Poniedziałkowy wernisaż zbiega się z 70. rocznicą śmierci Brunona Schulza. Wystawę "W stronę Schulza" będzie można oglądać od 19 listopada do 20 grudnia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Listopad miesiącem Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 11:00
Senatorowie postanowi uczcić pamięć artysty i przyjęli uchwałę w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce otwarcie nowego centrum kulturalnego stolicy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 15:01
W październiku zostanie oddane do użytku 1Piętro, nowe centrum kultury, usytuowane w kamienicy przy Foksal 11.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finał Festiwalu im. Brunona Schulza we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 16:15
19 listopada mija 70. rocznica śmierci autora "Sklepów Cynamonowych". Listopad został przez Senat ogłoszony miesiącem Brunona Schulza.
rozwiń zwiń