Kultura

Nagrody BAFTA rozdane. "Operacja Argo" triumfuje

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 06:10
"Operacja Argo" w reżyserii Bena Afflecka została uznana za najlepszy film przez Brytyjską Akademię Sztuk filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Affleck zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera.
(Od lewej) George Clooney, producent Grant Heslov, aktor Samuel L. Jackson i reżyser Ben Affleck.
(Od lewej) George Clooney, producent Grant Heslov, aktor Samuel L. Jackson i reżyser Ben Affleck. Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Film, który - zdaniem krytyków - jest na najlepszej drodze do zdobycia amerykańskiego Oscara, opowiada historię ewakuacji z Iranu podczas rewolucji w 1979 r., po szturmie na ambasadę USA w Teheranie, grupy amerykańskich dyplomatów.
Affleck, który zaczynał swoją karierę od drugoplanowych ról filmowych, powiedział podczas uroczystości, że dedykuje swoją nagrodę "każdemu, kto próbuje swych sił w drugim akcie".
Jeden z czołowych obecnych gwiazdorów Hollywood George Clooney, który jest producentem "Operacji Argo", odpowiedział żartobliwie: "Nie wiem co zamierzasz zrobić w trzecim akcie".


Nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora zdobył Daniel Day-Lewis za rolę prezydenta Abrahama Lincolna w filmie "Lincoln" W reżyserii Stevena Spielberga. Była to jednak jedyna nagroda dla tego filmu, który był nominowany aż w 10 kategoriach.


Za najlepszą aktorkę uznano legendę filmu francuskiego Emmanuelle Rivę, która wystąpiła w filmie "Miłość" (Amour), w reżyserii Michaela Hanekego, razem z Jeanem-Louisem Trintignantem. Film ten uznany też został za najlepszy obraz w kategorii dzieł nieangielskojęzycznych.


85-letnia Riva była już nominowana do nagrody BAFTA w 1961 r. za rolę w filmie "Hiroszima, moja miłość", ale przegrała wówczas z Shirley MacLaine.

Cztery nagrody zdobył epicki musical "Nędznicy" (Les Miserables) w reżyserii Toma Hoopera, w tym za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Anne Hathaway.


Quentin Tarantino zdobył nagrodę BAFTA za oryginalny scenariusz do westernu "Django" (Django Unchained). Grający w tym filmie Christopher Waltz został uznany za najlepszego aktora drugoplanowego.


Film w reżyserii Anga Lee "Życie Pi" (Life of Pi) opowiadający o odysei rozbitka błąkającego się na morzu w szalupie w towarzystwie...tygrysa wyróżniono za najlepszy warsztat filmowy i efekty wizualne.


Najnowszy film z Jamesem Bondem "Skyfall" został uznany na najlepszy film brytyjski. Wyróżniono go też za najlepszą muzykę.
Nagrody BAFTA tradycyjnie uważane są za ważne wskazówki faworytów przed amerykańskimi Oscarami, które zostaną rozdane już 24 lutego.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Magdalena Berus: do filmu trafiłam przez MMS-a

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 15:45
Ten rok należy zdecydowanie do niej. Na początku stycznia do kin trafił film "Bejbi blues", a za chwilę premierę będzie miał kolejny tytuł z jej udziałem - "Nieulotne". O swoich początkach w świecie filmu mówiła w Jedynce Magdalena Berus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

33 dni zdjęciowe warte 8 nominacji do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 19:18
- "Poradnik pozytywnego myślenia" to projekt globalny, kino z dużą siłą terapeutyczną, które powinno zainteresować zarówno dojrzałych fanów Roberta De Niro, jak i młodych miłośników talentu Jennifer Lawrence - uważa Krzysztof Dużyński.
rozwiń zwiń