Kultura

Warszawa: znalazło się miejsce dla obrazów Zdzisława Beksińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 19:07
Kolekcję obrazów Zdzisława Beksińskiego przyjmie Muzeum Historyczne w Warszawie.
Audio
  • Krzysztof Czubaszek, wiceburmistrz Śródmieścia w PR24, o kolekcji (IAR)
Obraz Zdzisława Beksińskiego
Obraz Zdzisława Beksińskiego Foto: Zdzisław Beksiński (zbiory Muzeum Historycznego w Sanoku)

Burmistrz Śródmieścia przyjął ofertę marszanda Piotra Dmochowskiego. Na początku maja wyraził on chęć przekazania miastu 60 obrazów i szkiców artysty, warunkiem ma być zapewnienie stałej ekspozycji prac Zdzisława Beksińskiego.
Krzysztof Czubaszek, wiceburmistrz Śródmieścia w PR24 wyjaśniał, że to nie był jedyny warunek marszanda. Początkowo Dmochowski chciał, aby prace umieszczone były na Starym Mieście, w miejscu dostępnym dla turystów. Obecnie, w związku z planowanym przeniesieniem Muzeum Historycznego do Pałacu Kultury i Nauki, zgodził się na inną lokalizację.
Ale Piotrowi Dmochowskiemu zależało głównie na tym, aby obrazy Beksińskiego znalazły przestrzeń godną mistrza. Warunek ten dziwi publicystkę Monikę Małkowską, która przypomina, że przestrzeń artysty, czyli jego pracownia znajdowała się w małym mieszkaniu na Ursynowie.
Zdzisław Beksiński uznawany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Artysta zmarł tragicznie w 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Beksiński z brązu stanie w Sanoku

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 14:39
Na styku rynku i placu św. Michała odsłonięta zostanie dziś wieczorem rzeźba przedstawiająca postać wywodzącego się z tego miasta malarza, rzeźbiarza i fotografika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beksiński oswaja nasze lęki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 12:23
- Pokolenie XX-wieczne przyzwyczajone do formalnej strony sztuki nie jest w stanie go właściwie ocenić, natomiast ktoś, kto się będzie zastanawiał nad człowiekiem XX wieku i jego problemami w twórczości Beksińskiego znajdzie odpowiedzi - mówił w Trójce Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zdzisław Beksiński - mroki podświadomości". Wystawa w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 09:38
Wystawa w Wiedniu lub Pradze była marzeniem Beksińskiego. Fascynował się twórcami związanymi z tą częścią Europy, m.in. muzyką Gustava Mahlera i twórczością Franza Kafki.
rozwiń zwiń