Kultura

Narodowe czytanie dzieł Fredry w Szczecinie. Miłośnicy Fredry czytali wspólnie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 16:01
Przy akompaniamencie muzyki z epoki miłośnicy literatury polskiej oraz posiadacze książek Aleksandra Fredry czytali wspólnie "Zemstę" w szczecińskim Pałacu Młodzieży.
Audio
  • Marcel Mroczek, organizator czytania "Zemsty" w Szczecinie: nadal spotkamy Cześników, Rejentów, Papkinów (IAR)
Plakat reklamujący akcję
Plakat reklamujący akcjęFoto: prezydent.pl

Jak podkreślali czytający i słuchacze, utwory Aleksandra Fredry mają wciąż w sobie świeżość obserwacji ludzkich charakterów, duże pokłady humoru i mądrości życiowej.

Marcel Mroczek, nauczyciel sztuk teatralnych w Pałacu Młodzieży, który przygotował sobotnie czytanie "Zemsty" twierdzi, że tekst ten jest ponadczasowy.

Cała Polska czyta Fredrę

W sobotę ruszyła ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. Jest ona poświęcona utworom Aleksandra Fredry, XIX-wiecznego komediopisarza i pamiętnikarza. W tym roku przypada 220. rocznica urodzin autora "Zemsty", "Męża i żony" i "Pana Jowialskiego". Utwory Fredry będą czytane w ponad sześciuset polskich miejscowościach - w parkach, na ulicach, placach, w szkołach, bibliotekach i urzędach. Oficjalnie akcję rozpoczęła w sobotę para prezydencka odczytaniem utworu „Trzeba by” w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Oglądaj transmisję z Narodowego czytania dzieł Fredry NA ŻYWO>>>>

Patronat nad akcją objęło Polskie Radio.

Narodowe Czytanie to zainicjowana w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Narodowe czytanie Fredry. Prezydent: to samo dobro

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:28
- Twórczość Aleksandra Fredry pokazuje nam prawdę o nas samych - tak Bronisław Komorowski zachęcał do czytania dzieł komediopisarza i poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry. W Radomiu poszło śpiewająco

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:30
Rok temu w Radomiu Mickiewicza czytał białoruski piłkarz. Tym razem z tekstem Fredry zmierzył się amerykański muzyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe czytanie dzieł Fredry w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 15:17
Twórczość Aleksandra Fredry jest ponadczasowa, bo kłótnie towarzyszą nam od zawsze - uważa Krzysztof Orzechowski, dyrektor teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie.
rozwiń zwiń