Kultura

Konflikt w Centrum Sztuki Współczesnej. "Zmarnowano publiczne pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 12:16
- Mieliśmy 8-9 mln zł na działalność programową, które w całości skończyły się pod koniec sierpnia - powiedział w Polskim Radiu RDC Janusz Byszewski, szef Związku Zawodowego "Solidarność” CSW.
Audio
  • Konflikt w CSW. Janusz Byszewski, szef Związku Zawodowego "Solidarność” CSW, o sytuacji placówki (IAR)
Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w WarszawieFoto: DocentX/Wikimedia Commons/CC

Pracownicy Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie (CSW) oskarżają włoskiego dyrektora placówki Fabio Cavallucciego o zmarnowanie publicznych pieniędzy, złe zarządzanie placówką i łamanie praw pracowników. Konflikt trwa od roku, gdy - jak twierdzą pracownicy - Cavallucci przestał z nimi rozmawiać. Związkowcy napisali pismo do dyrektora CSW oraz do ministra kultury i instytucji kulturalnych, by nagłośnić trudną sytuację, w jakiej znalazło się Centrum.
- Pan dyrektor doprowadził do bankructwa centrum w trzech płaszczyznach: finansowej, merytorycznej i etycznej - powiedział na antenie Polskiego Radia RDC Janusz Byszewski, szef Związku Zawodowego "Solidarność” CSW. - 8-9 mln zł na działalność programową prawie w całości skończyło się pod koniec sierpnia. Nie można do dziś ustalić, jaki budżet ma ostatnia wystawa - podkreślił.

Fabio Cavallucci odpiera zarzuty i uważa, że trudna sytuacja Centrum Sztuki Współczesnej jest związana z międzynarodowym kryzysem gospodarczym. - W czerwcu stwierdziliśmy 25 proc. wpływów mniej ze strony ambasad, instytutów kultury, zagranicznych fundacji i sponsorów.  Musieliśmy dokonać finansowych korekt - powiedział.

Zdaniem dyrektora trzeba doprowadzić do spotkania i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniem sytuacji. W zeszłym roku doszło do rozmów dyrekcji ze związkami zawodowymi, z których, zdaniem dyrektora CSW, związkowcy zrezygnowali.

- Ta sytuacja się powtarza, że rozmawiamy na skutek przymusu zewnętrznego. Przez rok nie było kolegium, na którym byśmy rozmawiali z dyrektorem. Przez trzy lata nie powołano rady programowej, która powinna się spotykać dwa razy do roku i nam doradzać. Trudno było nam pracować z dyrektorem, który gdy go poprosiliśmy, by wynajął profesjonalnego negocjatora do rozładowania tej sytuacji, wynajął doradcę sobie, za nasze pieniądze - powiedział Byszewski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
RDC, IAR, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"British British Polish Polish": nie tylko o seksie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 09:12
- Dziś młodzi ludzie próbują odciąć się od tamtej sztuki, ale to zrozumiałe. Nikt nie chce być taki jak poprzednicy - mówił w Dwójce Tom Morton, kurator wystawy "British British Polish Polish: Sztuka krańców Europy, długie lata 90. i dziś" wystawianej w CSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrazy Guercina w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 14:28
Dzieła Guercina, mistrza włoskiego baroku, zgromadzono na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na tej największej ekspozycji prac malarza poza jego ojczyzną będzie można od piątku oglądać poruszające obrazy głównie o tematyce religijnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: Warsaw Gallery Weekend 2013 już od piątku

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 10:34
Spotkania z artystami, ponad dwadzieścia wernisaży, dyskusje, bezpłatne oprowadzanie po warszawskich muzeach oraz imprezy muzyczne - wszystkie te wydarzenia to elementuy tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, która odbędzie się od 27 do 29 września.
rozwiń zwiń