Kultura

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 18:10
Mariusz Szczygieł - reportażysta "Gazety Wyborczej" - otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest ona przyznawana autorom materiałów dziennikarskich wpływających na świadomość Polaków.
Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego
Foto: PAP/Jakub Kamiński

Mariusz Szczygieł w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" opisał historię dzieciobójczyni. Nauczycielka i ekspertka Ministerstwa Edukacji Narodowej 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.
"To był tekst, który miał różne skutki, dobre i kilka złych" - mówił Szczygieł. "Poruszyło mnie, że pan premier nie spał całą noc, że minister edukacji z ministrem sprawiedliwości dyskutowali długo o tym problemie, ale najbardziej mnie ucieszyło, że nieznani mi rodzice małych dzieci pisali do mnie i w mailach zobowiązywali się, choć ja nie znam tych ludzi, że już nigdy więcej nie uderzą swojego dziecka" - podkreślił.
Laureat otrzymał statuetkę i 50 tys. zł. Zapowiedział, że pieniądze przekaże na powstające wydawnictwo Instytutu Reportażu.
Wyróżnienia otrzymali korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji Wacław Radziwinowicz za książkę "Gogol w czasach Google'a" będącą zbiorem relacji korespondenta oraz o. Ludwik Wiśniewski za tekst "Kto niszczy polski Kościół" w "Tygodniku Powszechnym" stanowiący krytyczną analizę działalności o. Tadeusza Rydzyka i jego środowiska.
W uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Janusz Piechociński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prezydent przypomniał postać patrona nagrody - Woyciechowski był założycielem Radia ZET. "Nagroda, tak pięknie kojarzona z osobą Andrzeja Woyciechowskiego, jest w sposób ścisły związana z pierwszym radiem (...) niepaństwowym, które powstało w Warszawie, z samymi początkami naszego trudnego zmagania o mądrze zagospodarowaną wolność" - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że przypadająca w przyszłym roku 25. rocznica "polskiej wolności" będzie też świętem dziennikarzy. "To może być i powinno być przeżywaniem także problemu wolności słowa i udziału mediów w demokratyzowaniu Polski" - uznał.
Po wręczeniu nagród Komorowski pogratulował laureatowi. "Chciałem się przyłączyć do podziękowań głównie za to, co Mariusz Szczygieł robi w relacjach polsko-czeskich, bo to jest coś bardzo potrzebnego" - powiedział dziennikarzom, nawiązując do reportaży Szczygła poświęconych Czechom.
Wśród nominowanych do nagrody w tym roku znalazło się dziewięciu autorów materiałów prasowych oraz dwóch przedstawicieli telewizji. Kandydatami byli też: Edwin Bendyk z "Polityki" za materiały o przemianach cywilizacyjnych, Artur Domosławski z "Polityki" za materiały o Ameryce Płd. i Afryce, Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej" za artykuły o polskiej rzeczywistości gospodarczej, Robert Krasowski z "Polityki" za "często kontrowersyjną publicystykę polityczną", Vadim Makarenko z "Gazety Wyborczej" za cykl wywiadów z tuzami światowego biznesu, Przemysław Talkowski z Telewizji Polsat za cykl programów pt. "Państwo w państwie" oraz Bronisław Wildstein za stworzenie i prowadzenie Telewizji Republika.
Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 r. za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. W kapitule nagrody zasiadają szefowie i reprezentanci najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego.
W 2013 r. nagrodę otrzymał Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki" za cykl materiałów poświęconych polityce i gospodarce międzynarodowej.
W poprzednich latach laureatami nagrody byli: Andrzej Poczobut - za materiały w "Gazecie Wyborczej" o białoruskim dyktatorze i fałszowaniu wyborów prezydenckich, Paweł Reszka i Michał Majewski - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, Ewa Ewart - za cykl reportaży "Dokumenty Ewy Ewart", Ewa Stankiewicz i Anna Ferens - za film "Trzech Kumpli", Adam Wajrak - za cykl materiałów o Dolinie Rospudy, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski - za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Alicja Kos i Wojciech Cieśla - za program "Wędliny drugiej świeżości". W 2010 r. tytuł dziennikarza dwudziestolecia otrzymał redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.
Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 r. w Hanowerze. Do mediów trafił w latach 60. jako zwycięzca konkursu na spikera radiowego. Pracował w programach Pierwszym i Drugim Polskiego Radia. W TVP przygotowywał programy o piosence francuskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z publicznego radia i telewizji. Po 1981 r. był m.in. korespondentem francuskiego "Le Monde". We wrześniu 1990 r. założył Radio Zet. Zmarł w 1995 r. w Warszawie. (PAP)

mce/ mlu/ ura/

Zobacz więcej na temat: Gazeta Wyborcza reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Londyńczycy” Ewy Winnickiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:25
"Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie, tak to któryś z bohaterów ujął i chyba nie mijał się z prawdą" – napisał o książce Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader o dziennikarskich śledztwach

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 10:23
Antonio Salas, hiszpański dziennikarz, wniknął w szeregi neonazistów, handlarzy kobiet, islamskich terrorystów. Dzięki tym infiltracjom stworzył wyjątkowe w skali światowej reportaże, demaskujące wiele zbrodni. Dziś w Dwójce porozmawiamy o dziennikarzach-detektywach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagielski: sprzedawaliśmy głupo­tę na masową skalę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 21:45
- Teraz mamy odbior­ców wychowanych na tej głupocie - mówi w wywiadzie dla "Polityki" dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michalski i jego reportaż

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 18:35
W poniedziałek pożegnaliśmy Krzysztofa Michalskiego, dziennikarza Radia Łódź, który zmarł w piątek 18 maja. W Trójce mogliśmy usłyszeć jeden z jego reportaży.
rozwiń zwiń