X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 18:10
Mariusz Szczygieł - reportażysta "Gazety Wyborczej" - otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest ona przyznawana autorom materiałów dziennikarskich wpływających na świadomość Polaków.
Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego
Foto: PAP/Jakub Kamiński

Mariusz Szczygieł w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" opisał historię dzieciobójczyni. Nauczycielka i ekspertka Ministerstwa Edukacji Narodowej 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.
"To był tekst, który miał różne skutki, dobre i kilka złych" - mówił Szczygieł. "Poruszyło mnie, że pan premier nie spał całą noc, że minister edukacji z ministrem sprawiedliwości dyskutowali długo o tym problemie, ale najbardziej mnie ucieszyło, że nieznani mi rodzice małych dzieci pisali do mnie i w mailach zobowiązywali się, choć ja nie znam tych ludzi, że już nigdy więcej nie uderzą swojego dziecka" - podkreślił.
Laureat otrzymał statuetkę i 50 tys. zł. Zapowiedział, że pieniądze przekaże na powstające wydawnictwo Instytutu Reportażu.
Wyróżnienia otrzymali korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji Wacław Radziwinowicz za książkę "Gogol w czasach Google'a" będącą zbiorem relacji korespondenta oraz o. Ludwik Wiśniewski za tekst "Kto niszczy polski Kościół" w "Tygodniku Powszechnym" stanowiący krytyczną analizę działalności o. Tadeusza Rydzyka i jego środowiska.
W uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Janusz Piechociński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Prezydent przypomniał postać patrona nagrody - Woyciechowski był założycielem Radia ZET. "Nagroda, tak pięknie kojarzona z osobą Andrzeja Woyciechowskiego, jest w sposób ścisły związana z pierwszym radiem (...) niepaństwowym, które powstało w Warszawie, z samymi początkami naszego trudnego zmagania o mądrze zagospodarowaną wolność" - podkreślił.
Prezydent zaznaczył, że przypadająca w przyszłym roku 25. rocznica "polskiej wolności" będzie też świętem dziennikarzy. "To może być i powinno być przeżywaniem także problemu wolności słowa i udziału mediów w demokratyzowaniu Polski" - uznał.
Po wręczeniu nagród Komorowski pogratulował laureatowi. "Chciałem się przyłączyć do podziękowań głównie za to, co Mariusz Szczygieł robi w relacjach polsko-czeskich, bo to jest coś bardzo potrzebnego" - powiedział dziennikarzom, nawiązując do reportaży Szczygła poświęconych Czechom.
Wśród nominowanych do nagrody w tym roku znalazło się dziewięciu autorów materiałów prasowych oraz dwóch przedstawicieli telewizji. Kandydatami byli też: Edwin Bendyk z "Polityki" za materiały o przemianach cywilizacyjnych, Artur Domosławski z "Polityki" za materiały o Ameryce Płd. i Afryce, Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej" za artykuły o polskiej rzeczywistości gospodarczej, Robert Krasowski z "Polityki" za "często kontrowersyjną publicystykę polityczną", Vadim Makarenko z "Gazety Wyborczej" za cykl wywiadów z tuzami światowego biznesu, Przemysław Talkowski z Telewizji Polsat za cykl programów pt. "Państwo w państwie" oraz Bronisław Wildstein za stworzenie i prowadzenie Telewizji Republika.
Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 r. za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. W kapitule nagrody zasiadają szefowie i reprezentanci najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego.
W 2013 r. nagrodę otrzymał Wawrzyniec Smoczyński z "Polityki" za cykl materiałów poświęconych polityce i gospodarce międzynarodowej.
W poprzednich latach laureatami nagrody byli: Andrzej Poczobut - za materiały w "Gazecie Wyborczej" o białoruskim dyktatorze i fałszowaniu wyborów prezydenckich, Paweł Reszka i Michał Majewski - za cykl artykułów poświęconych katastrofie smoleńskiej, Ewa Ewart - za cykl reportaży "Dokumenty Ewy Ewart", Ewa Stankiewicz i Anna Ferens - za film "Trzech Kumpli", Adam Wajrak - za cykl materiałów o Dolinie Rospudy, Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski - za program "Teraz my" na temat odznaczenia Krzyżem Zesłańców Sybiru gen. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Alicja Kos i Wojciech Cieśla - za program "Wędliny drugiej świeżości". W 2010 r. tytuł dziennikarza dwudziestolecia otrzymał redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.
Andrzej Woyciechowski urodził się w 1946 r. w Hanowerze. Do mediów trafił w latach 60. jako zwycięzca konkursu na spikera radiowego. Pracował w programach Pierwszym i Drugim Polskiego Radia. W TVP przygotowywał programy o piosence francuskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został zwolniony z publicznego radia i telewizji. Po 1981 r. był m.in. korespondentem francuskiego "Le Monde". We wrześniu 1990 r. założył Radio Zet. Zmarł w 1995 r. w Warszawie. (PAP)

mce/ mlu/ ura/

Zobacz więcej na temat: Gazeta Wyborcza reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Londyńczycy” Ewy Winnickiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 14:25
"Polski Londyn wojenny i powojenny wydaje się jedną wielką intrygą – i to niezwykle ciekawą, wciągającą. Pikanterii dodaje fakt, że to wszystko prawda. Polacy w czasie wojny wylądowali tam jak na Marsie, tak to któryś z bohaterów ujął i chyba nie mijał się z prawdą" – napisał o książce Chris Niedenthal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader o dziennikarskich śledztwach

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 10:23
Antonio Salas, hiszpański dziennikarz, wniknął w szeregi neonazistów, handlarzy kobiet, islamskich terrorystów. Dzięki tym infiltracjom stworzył wyjątkowe w skali światowej reportaże, demaskujące wiele zbrodni. Dziś w Dwójce porozmawiamy o dziennikarzach-detektywach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jagielski: sprzedawaliśmy głupo­tę na masową skalę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2012 21:45
- Teraz mamy odbior­ców wychowanych na tej głupocie - mówi w wywiadzie dla "Polityki" dziennikarz i pisarz Wojciech Jagielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michalski i jego reportaż

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 18:35
W poniedziałek pożegnaliśmy Krzysztofa Michalskiego, dziennikarza Radia Łódź, który zmarł w piątek 18 maja. W Trójce mogliśmy usłyszeć jeden z jego reportaży.
rozwiń zwiń