Kultura

Sztokholmskie wydawnictwo: będą kolejne książki z cyklu "Millennium"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 21:28
W 2017 roku do sprzedaży ma trafić piąty tom bestsellerowej powieści kryminalnej "Millennium". Do 2019 roku gotowy ma być tom szósty. Autorem obu książek będzie szwedzki pisarz David Lagercrantz.
Fragment okładki książki Co nas nie zabije
Fragment okładki książki "Co nas nie zabije"Foto: wyd. Czarna Owca

David Lagercrantz jest także autorem wydanej pod koniec sierpnia czwartej części "Millennium". Pisarz stworzył własną kontynuację trylogii zmarłego w 2004 roku Stiega Larssona, zachowując znanych już czytelnikom głównych bohaterów. W Polsce książka ukazała się pod tytułem "Co nas nie zabije". - Chcę pisać, gdyż mam do opowiedzenia naprawdę dobrą historię - podkreślił.

Jak podało sztokholmskie wydawnictwo Norstedts, czwarta część "Millennium" rozeszła się w nakładzie 2,3 mln egzemplarzy na świecie oraz 230 tys. w Szwecji. Książka zajęła pierwsze miejsca na listach sprzedaży m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Polsce.

Na kontynuację trylogii Larssona zgodziła się rodzina, która zarządza spuścizną pisarza. - Reakcje czytelników na czwartą część "Millennium" były bardzo pozytywne, dlatego cieszymy się, że Lagercrantz zgodził się kontynuować dzieło mojego brata - powiedział Joakim Larsson.

David Lagercrantz wcześniej osiągnął sukces jako autor biografii szwedzkiego piłkarza Zlatana Ibrahimovicia (w Polsce pod tytułem "Ja, Ibra").

Trzy pierwsze książki z cyklu "Millennium", napisane przez Larssona, a wydane już po jego śmierci, sprzedały się w 80 mln egzemplarzy w 50 krajach.

PAP, kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Henning Mankell nie żyje. Autor m.in. kryminałów o komisarzu Wallanderze zmarł na raka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 21:59
Zmarł szwedzki pisarz, dziennikarz i reżyser, autor powieści kryminalnych, sztuk teatralnych i scenariuszy. Miał 67 lat.
rozwiń zwiń