Kultura

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:23
Od 1995 roku 23 kwietnia na świecie obchodzony jest Dzień Książki - święto ustanowione przez UNESCO. Jego tradycja narodziła się w Katalonii.
Audio
  • Największe święto czytelników (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Miguel de Cervantes
Miguel de CervantesFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

William Szekspir William Szekspir

Po raz pierwszy w Hiszpanii obchodzono Dzień Książki w 1930 roku. Datę DK powiązano ze śmiercią Miguela de Cervantesa (podobno zmarł jednak 22 kwietnia) oraz Williama Szekspira. Przypominamy przy tej okazji, że był to 23 kwietnia, ale w Anglii - w kalendarzu juliańskim, w Hiszpanii - w gregoriańskim. 23 kwietnia to także dzień Św. Jerzego - patrona Katalonii. Od 2001 roku ten dzień jest również pierwszym dniem kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO. My, tradycyjnie, Dzień Książki obchodziliśmy wspólnie z Krakowem - Miastem Literatury UNESCO oraz z… Gdańskiem, gdzie mieści się Teatr Szekspirowski.


GTS

Naszymi gośćmi byli: Tomasz Pindel - iberysta, tłumacz literatury obszaru hiszpańskojęzycznego z Krakowa oraz profesor Jerzy Limon - anglista z Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przypadek sprawił, że z naszym gościem z Krakowa spotkaliśmy się w tym roku podczas Festiwalu Tłumaczy - Odnalezione w Tłumaczeniu w… Gdańsku, a z profesorem Jerzym Limonem mogliśmy połączyć się tylko telefonicznie.

Jak widać, historia tego wydania MBK jest skomplikowana, co nie zniechęca nas do włączenia się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a czynimy to konsekwentnie od 1995 roku. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności przedstawiamy w tym czasie w Trójce książkę hiszpańskiego pisarza i dziennikarza Jorge Diaza pt. "Listy do pałacu".


OKT

Również 23 kwietnia kończą się 42. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Gościliśmy więc dyrektor Instytutu Teatralnego - Dorotę Buchwald, IT jest bowiem współorganizatorem festiwalu.

Dorota Buchwald Dorota Buchwald

Połączyliśmy się też ze studiem w Radiu Opole, gdzie Teatr im. Jana Kochanowskiego reprezentował kierownik literacki teatru - Hubert Michalak. OKT są jednym z najstarszych polskich festiwali, w nowej jednak formule stanowią finał konkursu Klasyka Żywa. Komisja artystyczna rekomendowała w tym roku 7 przedstawień, które będzie oceniało jury pod przewodnictwem Janusza Majcherka. To:

  • "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz - koprodukcja gospodarza OKT oraz Teatru Współczesnego w Szczecinie,
  • "Książę niezłomny" Pedra Calderona/Juliusza Słowackiego w reżyserii Pawła Świątka z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi,
  • "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru Chrystiana Andersena w Lublinie,
  • "Krzyżacy" wg Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru Miniatura w Gdańsku,
  • "Dziady - Noc Pierwsza" w reżyserii Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu,
  • "Krakowiacy i Górale" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Michała Kmiecika z Teatru Polskiego w Poznaniu,
  • "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Majczaka z Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie.

Werdykt jury zostanie ogłoszony w niedzielę wieczorem.

Zatem tym razem na naszej "bardzo kulturalnej" mapie: Kraków – Gdańsk – Opole.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
23.04.2017
Godzina emisji:
14.07

bk/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni