Kultura

Maraton teatralny trwa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 22:00
Od początku roku podejmujemy w Magazynie (i w TPK) gości z różnych teatrów polskich choć, co rzadkie u nas, na razie dominują teatry warszawskie. I tak, w tym wydaniu MBK, gościliśmy reprezentacje: Nowego Teatru, Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego.
Audio
  • MBK kontynuuje przegląd propozycji teatralnych na nowy sezon (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Piotr Gruszczyński
Piotr GruszczyńskiFoto: Wojciech Dorosz/PR

W pierwszej części wydania spotkaliśmy się z dramaturgiem Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego – Piotrem Gruszczyńskim. Opowiedział on o premierach, m.in. o najnowszej – "Uczcie" Platona w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego (Talent Trójki 2010). Nie tylko premiery serwuje nam NT, także i o innych jego działaniach również posłuchaliśmy.


Anna Smolar i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/PR Anna Smolar i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/PR

Gościem trzeciej części wydania MBK była Anna Smolar – reżyserka premierowej koprodukcji Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego. 10 marca w Teatrze Polskim zostanie pokazana sztuka pod tytułem "Kilka obcych słów po polsku". Rozmawiając o tym spektaklu, kontynuujemy rozpoczęty już przez nas cykl teatralnych opowieści o Marcu 1968. Anna Smolar jest dzieckiem "marcowych" emigrantów i z tej perspektywy, dzieci "pomarcowych", opowiadana jest historia "Marca 1968", która – jak przypominaliśmy w poprzedniej audycji – rozpoczęła się 30 stycznia 1968 roku, kiedy to po raz ostatni publicznie pokazane zostały w Teatrze Narodowym "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka.


Tadeusz Dąbrowski, for. archiwum prywatne Tadeusz Dąbrowski, fot. archiwum prywatne

W części drugiej wydania, wraz z dyrektorem festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku, poetą Tadeuszem Dąbrowskim, zapowiedzieliśmy tegoroczny festiwal EPW. Odbywa się on co dwa lata, pierwszy zorganizowany został 10 lat temu. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.02.2017
Godzina emisji: 21.11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Premiery w poznańskich teatrach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 02:00
Niebawem tradycją stanie się, że na początku roku, czyli w połowie sezonu, łączymy się z Poznaniem po to, by spotkać się z dwoma teatrami, Polskim i Nowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Wiczy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:00
W pierwszej połowie lat 90. panowała moda na teatry nieinstytucjonalne, w instytucjonalnych panował natomiast zastój, który dziś oceniamy jako ciszę przed burzą (rok 1997).
rozwiń zwiń