Kultura

Jacek Głomb z nagrodą "Człowiek Teatru"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 22:00
Jacek Głomb – reżyser, od 24 lat dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, został uhonorowany Nagrodą im. Zygmunta Hubnera "Człowiek Teatru".
Audio
  • Jacek Głomb – "Człowiek Teatru" 2018 (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Jacek Głomb
Jacek GłombFoto: Marta Ankiersztejn

Okładka książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia II - Pan Cogito" Okładka książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia II – Pan Cogito"

Jest jej piątym laureatem (jego poprzednicy to: Anna Augustynowicz, Jan Englert, Jerzy Trela, Piotr Cieplak). W regulaminie nagrody czytamy m.in., że ustanowiono ją, aby "promować ludzi, podejmujących dzieło Zygmunta Hubnera, które realizował jako Dyrektor, Artysta i Autor (...), wyróżniać ludzi wszechstronnych (…), wizjonerów teatru (…), dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w tej dziedzinie". W 2017 roku teatr w Legnicy obchodził 40-lecie, ale jego historia sięga 1842 roku. "Człowiek Teatru" 2018 "wyprowadził" m.in. spektakle poza mury siedziby, realizując je w różnych zmarginalizowanych dzielnicach miasta.

Jeden np. z jego najsłynniejszych spektakli powstał na Zakaczawiu. Sam reżyseruje, nie tylko w Legnicy, ale też zaprasza reżyserów, głównie średniego pokolenia. Współpracował m.in. z Przemysławem Wojcieszkiem, Piotrem Cieplakiem, Marcinem Liberem. Z jego teatru "wyszli" aktorzy: Tomasz Kot, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz. Jacek Głomb jest także aktywistą społecznym i człowiekiem, który rzetelnie i z pełną powagą oraz pasją wypełnia swoją misję na Dolnym Śląsku. W tym wydaniu MBK mieliśmy szansę pogratulować mu i przy okazji porozmawiać. Był gościem pierwszej części wydania.

W części drugiej Magazynu połączyliśmy się z Krakowem, z autorem dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta. Książka ukaże się 18 kwietnia. My jednak poprosiliśmy go o rozmowę na temat listów, jakie pisał poeta. Ukazuje się bowiem tom "Korespondencja. Wisława Szymborska – Zbigniew Herbert. Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. 1955-1996". Listy zawarte w tym tomie będą czytali u nas od 9 kwietnia Grażyna Barszczewska oraz Adam Ferency. Zbigniew Herbert był autorem niezliczonych pocztówek/listów, wysyłanych m.in. także do Marii i Józefa Czapskich, Henryka Elzenberga, Czesława Miłosza, małżeństwa Czajkowskich. Upoważnieni przez spadkobierców korespondencji, mieliśmy szansę zajrzeć "pod podszewkę" jego wierszy oraz prozy eseistycznej.


Okładka książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia i niepokój" Okładka książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia i niepokój"

Zamykając drugie w tym roku kwietniowe wydanie, połączyliśmy się jeszcze z Poznaniem. Dyrektor Teatru Nowego poinformował nas o tym, że jego teatr stał się właśnie organizatorem Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej (do tej pory organizowała go Fundacja Okularnicy). W Teatrze Nowym wszak przygotowywana jest przez Małgorzatę Warsicką premiera "Beniowskiego". I na nią zaprosił nas dramaturg – Michał Pabian.

To wydanie MBK łączyło więc dwie dziedziny, które dominowały u nas od początku roku: poezję i teatr.

Za tydzień – powrócą do Magazynu sztuki wizualne, gdyż zostaliśmy zaproszeni na wernisaż wystawy Edwarda Dwurnika.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.04.2018
Godzina emisji: 21.08

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni