Kultura

"Świt" - niezwykły film, który przemawia obrazami

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 14:00
- Dla mnie ten film był niezwykły, bo nie miał scenariusza. Reżyserka, zapraszając mnie do współpracy, pokazała mi piękną książkę, w której były narysowane bardzo skomplikowane ujęcia - opowiadał operator Wojciech Staroń.
Audio
  • Rozmowa m.in. o filmie "Świt" i nadchodzących festiwalach (Trójkowo, filmowo/ Trójka)
Kadr z filmu Świt
Kadr z filmu "Świt"Foto: mat. prom./www.staronfilm.pl

Bohaterem "Świtu" jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie "Świt" na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ten okrutnie się mści…

Film jest czarno-biały. Jak to wpłynęło na pracę odpowiedzialnej za kostiumy Natalii Czeczot? - Dla mnie to łatwiejsze zadanie, bo nie muszę analizować gamy kolorystycznej scen. Ale gdyby ten film był kolorowy, były równie piękny. A to dlatego, że plenery, scenografia i moje kostiumy, wszystko było zachowane w pięknych gamach - opowiadała Natalia Czeczot.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto - z okazji 20-lecia "Trójkowo, filmowo" -przypomnieliśmy fragmenty rozmów z gwiazdami, które gościły na naszej antenie.

Poza tym w audycji:

  • Festiwal Wiosna Filmów (2-9 kwietnia, Warszawa, później inne miasta) - rozmowa z dyrektorem festiwalu Maciejem Zabojszczem;
  • premiera tygodnia: "American Honey" Andrei Arnold - rozmowa z Jakubem Duszyńskim (Gutek Film);
  • Festiwal "Łodzią po Wiśle" (7-8 kwietnia, Warszawa) - spotkanie ze studentami Emi Buchwald i Bartoszem Kruhlikiem oraz Krzysztofem Brzezowskim z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 2.04.2017
Godzina emisji: 20.08

ei


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Włoska tragikomedia o szaleństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:18
"Zwariować ze szczęścia" to skrzyżowanie "Thelmy i Louise" oraz "Lotu nad kukułczym gniazdem". Obraz zrobił furorę na tegorocznym festiwalu w Cannes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalność Hiszpanów na wielkim ekranie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:07
- W czasie Tygodnia Kina Hiszpańskiego pokazujemy przekrój filmowy. Od komedii, przez kino gatunkowe aż po artystyczne - mówi Kinga Kowalska z Agencji Promocji Manana.
rozwiń zwiń