Kultura

Młodych literatów zmagania z życiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 14:00
– Moi bohaterowie ze wszystkich dostępnych możliwości zawsze trafiają na te najgorsze. Ich gry z losem zawsze kończą się przegraną – mówiła o swoich "Grach losowych" Joanna Dziwak, która wraz z Sylwią Chutnik i Adamem Kaczanowskim gościła w audycji z cyklu "Szczotki".
Audio
  • Joanna Dziwak, Sylwia Chutnik i Adam Kaczanowski rozmawiają o swoich książkach (Szczotki/Dwójka)
Młodych literatów zmagania z życiem
Foto: glow images/East News

Rozmawialiśmy o trzech książkach młodych autorów, które na różne sposoby chcą uchwycić coś ze współczesności, próbują przyglądać się odłamkom świata z ironicznym dystansem, lub - wręcz przeciwnie - z wyważonym zaangażowaniem. W każdym przypadku jednak mają zamiar zrozumienia i przybliżenia oszalałej rzeczywistości.

"Gry losowe" Joanny Dziwak opublikowane przez Wydawnictwo Ha!art to pierwsza prozatorska książka autorki, która wcześniej znana była jako poetka. Bohaterowie utworu są osobami, które w swoim życiu poniosły pewien rodzaj porażki. – Bohaterów mojej książki łączy niespełnienie – powiedziała pisarka. – Wszyscy starają się być kreatywni, lecz różnie im to wychodzi. Można ich uznać za nie do końca udanych artystów – dodała.

Tłem fabuły "Gier losowych" są sentymentalne piosenki, przy których "z lubością można myśleć o przegranym życiu". Ta swoista ścieżka dźwiękowa tekstu Joanny Dziwak jest bardzo ważna. – Zostaliśmy przyzwyczajeni do tego, że w kluczowych momentach filmu słyszymy jakąś piosenkę. Gdy bohaterowie się całują, w tle leci piosenka o miłości, śmierci towarzyszy zaś smutna muzyka – mówiła autorka. – Gdy wyobrażałam sobie kiczowate sceny, które opisuję, skojarzenia z pewnymi utworami muzycznymi przychodziły same – opowiadała.

Książka Sylwii Chutnik "W krainie czarów" (Wydawnictwo Znak) jest zbiorem opowiadań, które były publikowane wcześniej. Znajdziemy w niej bardzo różne tematy, od monologu ladacznicy Bożeny z Poznańskiej do pana Tadeusza, który przeżywa mękę twórczą i zapomina alfabetu, co upodabnia go trochę do bohaterów książki Joanny Dziwak.

Gościem audycji z z cyklu "Szczotki" był także Adam Kaczanowski, pisarz i performer, autor książki "Topless". Jak czytamy w nocie wydawnictwa Krytyki Politycznej, powieść "opowiada o dziwnej, pokrętnej, nadpsutej metafizyce współczesnego świata". To "z pozoru lekka komedia, którą wypada potraktować poważnie".

Więcej w nagraniu audycji, którą przygotowała Zofia Król.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: literatura pisarz
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Surrealistyczna realność. Proza Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Surrealizm u Hrabala nie jest artystycznym przetworzeniem rzeczywistości, lecz jej zasadniczym rysem. To sama rzeczywistość jest surrealistyczna – mówił w Dwójce Leszek Engelking, pisarz, tłumacz, znawca i popularyzator twórczości czeskiego prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marguerite Duras – od "Kochanka" po tajemnice zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 16:00
W "Strefie literatury" przypomnieliśmy twórczość popularnej niegdyś, kontrowersyjnej francuskiej prozaiczki. Pisarstwo było całym jej życiem, istotą życia, czemu dała wyraz w jednej z ostatnich książek pod znamiennym tytułem "Pisać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boska komedia" to świadectwo kryzysu Europy sprzed 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 r. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
rozwiń zwiń