Kultura

W rocznicę Czerwca '56 widowisko o buncie uniwersalnym

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 21:00
- Wydarzenie Czerwca '56 jest dla nas inspiracją do indywidualnej niezgody na narzucanie większości zbiorowego myślenia. Chcemy zuniwersalizować problem buntu i rewolucji - mówi choreograf spektaklu "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" Mikołaj Mikołajczyk.
Audio
  • Z Janem Komasą i Mikołajem Mikołajczykiem o widowisku "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W Ksenofonii elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji. Na zdj. Jan Komasa
W "Ksenofonii" elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażanie terroru inwigilacji. Na zdj. Jan KomasaFoto: Agata Schreyner/mat. prasowe Malta Festival Poznań

Tytuł widowiska "Ksenofonia. Symfonia dla Innego" w reżyserii Jana Komasy, wieńczącego tegoroczną "Maltę", związany jest z cechą właściwą dla wszystkich rewolucji. - Często zaczyna się to od tego, że nie akceptuje się praw pewnej mniejszej grupy, a ona zaraża kolejne, doświadczające pewnych opresji. Tak jest w życiu, że jeśli ktoś walczy o swoją indywidualność i to, by być słyszanym, to musi doprowadzić do swego rodzaju rewolucji, stąd słowo ksenos, czyli "inny", "gość" - opowiada Jan Komasa.

Zobacz serwis specjalny Polskiego radia - Czerwiec 1956 >>>

W programie mówiliśmy o tym, jak artystom udało się uniknąć patosu rocznicowego i czym Czerwiec '56 jest dla twórców spektaklu. Rozmawialiśmy również o głównym temacie przedstawienia i historycznym nurcie twórczości Jana Komasy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jan Komasa (reżyser, scenarzysta), Mikołaj Mikołajczyk (choreograf, reżyser)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 18.00

sm/mc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Malta Festival Poznań 2016

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 11:00
241 wydarzeń, 780 twórców, 21 krajów, 58 lokalizacji. Malta Festival Poznań 2016 potrwa od 17 do 28 czerwca.
rozwiń zwiń