Kultura

Czy francuskie kino wciąż bawi i cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 21:29
W dniu upamiętniającym wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca przyglądamy się francuskiemu poczuciu humoru i tym, jak się miewa świat komedii nad Sekwaną.
Audio
  • Czy francuskie kino wciąż bawi? (ABC popkultury/Trójka)
Czy sukces kasowy filmu Nietykalni z 2011 roku reżyserskiego duetu Oliviera Nakachea i Erica Toledano zostanie powtórzony?
Czy sukces kasowy filmu "Nietykalni" z 2011 roku reżyserskiego duetu Oliviera Nakache'a i Erica Toledano zostanie powtórzony?Foto: mat. promocyjne

Dobra szkoła aktorka, ciekawe osobowości ze świata filmu i zaplecze materialne, jak również intelektualne to główne czynniki wpływające zdaniem gościa Trójki na sukces francuskiego kina.

- Francuski film to lider rynku europejskiego, który się dobrze trzyma. Gdyby go nie było, to Hollywood by nas kompletnie zdominował, ale Francja od wielu lat ma bardzo dobry system finansowania swojego przemysłu filmowego i daje to bardzo dobre efekty - zdradza przepis na sukces korespondent AFP w Polsce, Michel Viatteau.

Jak różni się mentalność ludzi z południa i północy Francji? Zapraszamy do słuchania.

Czy Dany Boon ma szanse stać się równie cenionym komikiem co Louise de Funes?

- Francuzi głównie interesują się sobą, więc najchętniej się wyśmiewają z samych siebie. Ich komedie najczęściej są oparte na takich tematach, jak różnice socjalne, problemy rozmaitych grup społecznych. Ostatnio powstają filmy, które wyśmiewają się z własnego rasizmu - opowiada Michael Viatteau.

Oto jeden z dość odważnych przykładów:

W związku z premierą nowego filmu o "Spidermanie" nie mogło zabraknąć i rozmowy o nim. Więcej w audycji, w której rozmawiamy z Łukaszem Muszyńskim m.in. o filmie "Baby Driver" Edgara Wrighta i nominacjach do telewizyjnych nagród Emmy.

Czy lato to dobry czas dla teatrów? O tym opowiada nam Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Michel Viatteau (korespondent AFP w Polsce), Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)
Materiały dodatkowe:
Jan Niebudek
Data emisji: 14.07.2017
Godzina emisji: 15.07

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Orgia efektów specjalnych i muzyka jak wehikuł czasu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 21:48
- Strażników galaktyki raczej oglądali starsi widzowie, ale orgia efektów specjalnych i znakomita muzyka przyciągną też do kin młodsze pokolenia - mówi krytyk filmowy, Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okja" podbija świat, a Netflix rewolucjonizuje kino

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 19:41
- "Okja" to opowieść o złych korporacjach i ich dwoistości działania oraz o wegetarianizmie - mówi Jakub Popielecki, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń