Kultura

Jacek Świdziński, czyli jak się inspirować, by wciąż być oryginalnym

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 16:00
"Mrożek wcielony, zarówno jeśli chodzi o kreskę, jak i absurdalny humor" – takie opinie o Jacku Świdzińskim pojawiły się po ubiegłorocznej premierze jego komiksu "Powstanie – film narodowy". Twórca był jednym z gości audycji "ABC popkultury – zestaw powiększony".
Audio
  • Jacek Świdziński, czyli jak się inspirować, by wciąż być oryginalnym (ABC popkultury/Trójka)
Fragment komiksu Powstanie - film narodowy Jacka Świdzińskiego
Fragment komiksu "Powstanie - film narodowy" Jacka ŚwidzińskiegoFoto: mat. promocyjne/Kultura Gniewu

Okładka komiksu "Powstanie - film narodowy" Jacka Świdzińskiego/mat. promocyjne Okładka komiksu "Powstanie – film narodowy" Jacka Świdzińskiego/mat. promocyjne

– Przyznaję się do pewnego pokrewieństwa ze Sławomirem Mrożkiem. Od zawsze podobały mi się jego rysunki. Wycinałem je z gazet i zbierałem. Potem pojawiła się literatura. Nie jest jedyną osobą, która mnie inspiruje, ale na pewno jest jednym z moich głównych mistrzów – mówi Jacek Świdziński. Styl gościa Katarzyny Borowieckiej jest bardzo charakterystyczny i często spotyka się z porównaniami do innych rysowników, m.in. Bohdana Butenko.


Fragment komiksu "Powstanie - film narodowy" Jacka Świdzińskiego/mat. promocyjne Fragment komiksu "Powstanie - film narodowy" Jacka Świdzińskiego/mat. promocyjne

"Powstanie – film narodowy" nie jest pierwszym szeroko omawianym komiksem Jacka Świdzińskiego. "Wielka ucieczka z ogródków działkowych" czy "A niech cię, Tesla!" również zyskały uznanie czytelników i krytyków. Te prace także spotkały się z porównaniami do dzieł innych twórców. – Bareja, Kondratiuk, Koterski i inni, te filmowe nazwiska również pojawiały się w rozmowach ze mną. Jeśli chodzi o pokrewieństwa filmowe i to, co mnie w nim inspiruję, to nazwałbym to "kinem z Himilsbachem" – robione nieco chałupniczo, zgrzebnie, nie do końca dopracowane, ale mówiące bardzo dużo o Polsce czasów, w których te filmy powstawały – dodaje Jacek Świdziński.

Co skłoniło Jacka Świdzińskiego do stworzenia komiksu "Powstanie – film narodowy"? Jak na jego pracę wpływały doświadczenia jego rodziców? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

W audycji również:

  • rozmowa z Nicolasem Bro o skandynawskim poczuciu humoru
  • wspomnienie Ursuli Le Guin
  • muzyka filmowa i z seriali

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Materiały dodatkowe: Jan Niebudek, Wioletta Myszkowska
Goście: Jacek Świdziński (autor komiksów), Nicolas Bro (aktor)
Data emisji: 28.01.2018
Godzina emisji: 12.07

ml/gs

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

MISIE, komiksy i dobra kultura

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 13:00
– Tworzenie komiksu to długi proces. Potrzebuję interesującej opowieści. Nie mogę gdzieś iść, wrócić i powiedzieć cokolwiek – mówił w Trójce twórca komiksów Guy Delisle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiedle Swoboda i inne galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 19:00
– To, czego mi brakuje w moich komiksach, to muzyka. Jest widzialna na murach czy w rozmowach bohaterów, ale jej nie słychać. Uważam, że jest bardzo ważna dla moich historii. Każde pokolenie ma swoją ścieżkę dźwiękową – przekonuje Michał Śledziński, autor "Osiedla Swoboda"i "Na szybko spisane".
rozwiń zwiń